
U petak, 21. februara 2025. godine, u amfiteatru Gazi Husrev-begove medrese, u prisustvu direktora mr. Dževada Pleha, pomoćnika direktora za nastavu Mensura Kerle, pomoćnika direktora za internat Nasera Mehmedovića, učenica i učenika, njihovih razrednika, odgajatelja i profesora održana je Svečana akademija u povodu obilježavanja 1. marta – Dana nezavisnosti Bosne i Hercegovine.

Podsjećanja radi, 1. mart se obilježava kao Dan nezavisnosti Bosne i Herecgovine od 1992. godine. Naime, 29. februara i 1. marta 1992. godine, u Bosni i Hercegovini, održan je referendum o nezavisnosti Bosne i Hercegovine. Većina Bosanaca i Hercegovaca izjasnila se za demokratsku i nezavisnu Bosnu i Hercegovinu, državu ravnopravnih građana. Bosna i Hercegovina je proglasila svoju nezavisnost 1. marta 1992. godine, a kao odgovor na to, srpske paravojne formacije izvršile su agresiju na suverenu državu Bosnu i Hercegovinu. Zemlje članice Evropske zajednice su 6. aprila 1992. godine, a dan kasnije i Sjedinjene Američke Države priznale Bosnu i Hercegovinu kao nezavisnu i suverenu državu. Republika Bosna i Hercegovina je 22. maja 1992. godine postala članica Organizacije ujedinjenih naroda, a poslije i drugih svjetskih organizacija. Uprkos agresiji, uspješnim otporom građana Republike Bosne i Hercegovine i zalaganjem Vlade Republike Bosne i Hercegovine za multietničku i demokratsku državu ravnopravnih naroda, BiH je očuvala svoj državnopravni i historijski kontinuitet.

Svjesna značaja ovih datuma, Gazi Husrev-begova medresa tradicionalno organizira svečanu akademiju u povodu obilježavanja Dana nezavisnosti i Dana državnosti Bosne i Hercegovine. Cilj nam je da na prigodan način obilježimo dva naznačajnija datuma za našu domovinu Bosnu i Hercegovinu i iznova se podsjetimo na njenu višestoljetnu državotvornu tradiciju. Iz godine u godinu, nastojimo pozvati najznačajnije ličnosti iz političkog, društvenog i naučnog miljea Bosne i Hercegovine kako bi učenicima Medrese govorili o značaju Države i njene nezavisnosti te jačanju osjećaja pripadnosti domovini Bosni i Hercegovini.

Ove godine, o značaju 1. marta – Dana nezavisnosti Bosne i Hercegovine prisutnima su govorili akademik Mirko Pejanović, profesor i potpredsjednik Akademije nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine, ali za ovu prigodu posebno važno, član ratnog Predsjedništva Republike Bosne i Hercegovine i član državne delegacije za pregovore o postizanju mirovnog rješenja u Bosni i Hercegovini na Mirovnoj Ženevskoj konferenciji od 1992. do sredine 1994. godine te Mustafa Spahić, penzionisani profesor sociologije u Gazi Husrev-begovoj medresi.

Akademik Pejanović je tokom svog obraćanja govorio o važnosti obilježavanja Dana nezavisnosti Bosne i Hercegovine i historijskim okolnostima pod kojima je Bosna i Hercegovina stekla svoju nezavisnost, suverenost i slobodu.

Profesor Mustafa Spahić je govorio o ulozi akademika Pejanovića u procesima koji su prethodili stjecanju nezavisnosti Bosne i Hercegovine ali i njegovom nemjerljivom doprinosu, kao člana ratnog Predsjedništva Republike Bosne i Hercegovine, njezinom očuvanju tokom agresije.

Nakon predavanja, članovi literarno-recitatorske sekcije naše škole izveli su prigodan program.


Koristimo priliku da svim građanima Bosne i Hercegovine, u domovini i svijetu, čestitamo 1. mart – Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine.

Foto: Selma Ćerimagić, prof.