Gazijina medresa: Realizacija podjele 5670 kurbana

Prvi dan Kurban-bajrama ekipa IN Preporod posjetila je  vakufsko imanje Gazi Husrev-begove medrese ne kome se odvija velika tradicionalna akcija kurbana u organizaciji Gazi Husrev-begove medrese gdje smo razgovarali sa dr. hfz. Mensur-ef. Malkićem, direktorom Gazi Husrev-begove medrese koji je za naše čitaoce kazao: „Jutros nakon bajram-namaza, na vakufskom imanju Jarčedoli podno Trebevića, počela je centralna ovogodišnja akcija kurbana, koju Gazi Husrev begova medresa tradicionalno provodi od 1961. godine, od kada je hfz. Ćamil Silajdžić, profesor kiraeta poklonio svoj kurban Medresi za ishranu učenika. Nakon što je 1970. godine, rahmetli Ahmed Tabaković uvakufio svoje imanje za potrebe Medrese, akcija je prerasla u gotovo najznačajniju akciju koju u toku godine vodi Islamska zajednica. Akciju kurbana menadžment Gazi Husrev-begove medrese, iz godine u godinu, organizira s ciljem pomoći vjernicima koji nisu u prilici žrtvovati kurban u avlijama i baščama kod svojih kuća, kao i s ciljem osiguravanja kurbanskog mesa za potrebe ishrane učenika Gazi Husrev begove medrese.“
Na pitanje koliko je ove godine kurbana uplaćeno i kako se vrši podjela direktor Malkić je kazao: „Ova akcija ne samo da traje, nego se iz godine u godinu unapređuje i povećava, tako da je ove godine u Gazi Husrev-begovoj medresi uplaćeno 5670 kurbana. Danas će na vakufskom imanju Jarčedoli, u okviru ovogodišnje akcije kurbana, biti žrtvovano 1000 ovnova. Klanje kurbana obavlja grupa profesionalnih mesara iz Zenice na čelu sa Spahijom Trakićem, uz nadzor profesora Gazi Husrev begove medrese koji brinu o šerijatskoj ispravnosti klanja, te veterinarske inspekcije koja nadzire zdravstvenu ispravnost svakog žrtvovanog kurbana. U ovoj akciji angažovano je 16 učenika završnih razreda Medrese i 16 studenata, kao i kompletno osoblje tehničke službe Medrese. Akcija na Jarčedolima je jedinstvena po tome što vjernici koji su uplatili kurbane mogu, prvog dana Kurban-bajrama, prisustvovati klanju kurbana, svojom rukom žrtvovati kurban i preuzeti svoj dio kurbana. Oni koji nisu u prilici preuzeti svoj dio kurbana prvog dana Kurban-bajrama na Jarčedolima, dolaze po svoj dio drugog i trećeg dana Kurban-bajrama u Medresu. Ukupno će biti podijeljeno oko 3000 kurbana vjernicima koji su uplatili kurban. Ostatak kurbana će biti žrtvovan u klaonicama u Konjicu, Visokom, Fojnici, Vitezu i Žepču uz nadzor profesora Gazi Husrev-begove medrese. Kurbansko meso će, kao i ranijih godina, biti uskladišteno u hladnjače Medrese za potrebe ishrane učenika a ostatak koji prelazi potrebe Gazi Husrev-begove medrese bit će podijeljen u koordinaciji sa Uredom za društvenu brigu Rijaseta Islamske zajednice ostalim obrazovnim ustanovama Islamske zajednice kao i drugim socijalnim kategorijama. Koristim priliku da se zahvalim na vrijednom radu svim uposlenicima Gazi Husrev-begove medrese na čelu sa komisijom u sastavu: mr. Dževad Pleh, dr. hfz. Đevad Hrvačić i Benaris Šehić, kao i svima koji doprinose da ovogodišnja akcija kurbana protekne u najboljem redu, te da se zahvalim svim muslimanima koji uplaćuju kurbane u Gazi Husrev-begovoj medresi, Islamskoj zajednici ili jednoj od bosanskohercegovačkih medresa, sa dovom da im kurbani budu primljeni – kabul!“
Izvor: preporod.com