Centralna mevludska svečanost u Gazi Husrev-begovoj džamiji

Mevlud, 12. rebiu-l-evvel – dan rođenja posljednjeg Allahovog, dž.š., poslanika Muhammeda, a.s., na najsvečaniji način obilježen je u subotu, 9. novembra 2019. godine u Gazi Husrev-begovoj džamiji u Sarajevu. Bila je to i centralna mevludska svečanost Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini.

Prigodan mevludski program proučili su imami Medžlisa Islamske zajednice Sarajevo i hor Gazi Husrev-begove medrese, kojeg od ove školske godine predvodi Almin Mahmutović, profesor arapskog jezika.

Uz selam i riječi dobrodošlice, na početku programa prisutnim džematlijama obratio se prvi imam Gazi Husrev-begove džamije i direktor Medrese, hfz. dr. Mensur Malkić, nakon čega je proučen mevludski program. Vazu-nasihat u prelijepom ambijentu, kakav samo pruža Gazi Husrev-begova džamija, održao je dekan Fakulteta Islamskih nauka u Sarajevu, prof. dr. Zuhdija Hasanović, a dovu je proučio muftija sarajevski prof. dr. Enes Ljevaković. Uz veliki broj džematlija mevludskom programu prisustvovali su glavni imam Medžlisa Islamske zajednice Sarajevo, hfz. dr. Kenan Musić, drugi imam Begove džamije hfz. mr. Salih Halilović, pomoćnik glavnog imama MIZ-e Sarajevo Elvedin-ef- Klisura, te ataše za vjerska pitanja u ambasadi R. Turske gospodin Hasan Atli.