Učenici Gazi Husrev-begove medrese u akciji čišćenja od Bentbaše do Kozije ćuprije

Općina Stari Grad podržala je akciju učenika Gazi Husrev-begove medrese koji su danas, u okviru manifestacije „Dani Gazi Husrev-begovih hajrata“, organizovali eko akciju čišćenja prostora od Bentbaše do Kozije ćuprije.

Oko 400 učenika, učenica i profesora Gazi Husrev-begove medrese učestvovalo je danas u velikoj akciji čišćenja, a koja je organizovana povodom 500. godišnjice dolaska Gazi Husrev bega u Sarajevo i njegovog imenovanja za namjesnika Bosne. Povodom ovog značajnog jubileja, općinski načelnik mr Ibrahim Hadžibajrić danas je učestvovao u live turističkoj turi kroz zadužbine Gazi Husrev-bega, a koja se može pogledati na općinskoj FB stranici.

Osim toga, Općina je učenicima Medrese za današnju akciju osigurala materijal potreban za čišćenje, rukavice i kese za smeće. Učenici i profesori su smeće deponovali na određenim lokacijama, a nakon završene akcije čišćenja smeće su uklonili uposlenici Odjeljenja za održavanje cestovnih pojasa Općine Stari Grad (Putarska služba).

Elmir Mašić profesor i voditelj ekološke sekcije Gazi Husrev-begove medrese rekao nam je da je cilj današnje akcije buđenje svijesti o značaju odgovornog ponašanja radi očuvanja okoline, prirode i planete Zemlje.

„Mi smo danas izveli oko 400 učenika i učenica koji su ovdje sa svojim profesorima kako bi očistili prostor od Bentbaše do Kozije ćuprije, duž Aleje ambasadora. Naš cilj je da osvježimo sjećanje na velikog Gazi Husrev-bega i da probudimo ekološku svijest kod naših učenika, njihovih roditelja i svih građana Sarajeva“, kazao je Mašić.

Ismail Alibegović učenik II razreda Gazi Husrev-begove medrese poručio je kako je sretan što može dati svoj doprinos u ovoj akciji.

„Čast mi je da danas prisustvujem akciji čišćenja. Ovdje uvijek ima puno omladine i nailazimo na smeće koje nam stvarno para oči i kvari ljepote našeg grada. Mi smo tu da pomognemo koliko možemo, da damo naš doprinos i pošaljemo poruku da Sarajevo ne treba biti grad pun smeća već grad koji je čist i koji će biti uzor u BiH i na cijelom Balkanu, poručio je Ismail.

Foto i tekst: starigrad.ba