U četvrtak, 28. aprila 2022. godine u prostoru Gazi Husrev-begovog hanikaha otvorena je izložba pod nazivom “Veličanstvene arhitekture” italijanskog autora Luigi Ballarina. Domaćin izložbe je Gazi Husrev-begova medresa u Sarajevu, u saradnji sa Ambasadom Republike Italije u Bosni i Hercegovini. Izložba će trajati od 28. aprila do 12. maja.
Pored autora izložbe gospodina Ballarina, kustosice izložbe Beste Gursu i direktora Gazi Husrev-begove medrese dr. Mensura Malkića, otvorenju izložbe prisustvovali su i ambasador Italije u Bosni i Hercegovini Njegova ekselencija Marco Di Ruzza, direktor Uprave za obrazovanje i nauku Rijaseta prof. dr. Dževad Hodžić, bh. slikar i grafičar Safet Zec, historičarka umjetnosti prof. dr. Aida Abadžić-Hodžić i brojne druge ličnosti iz vjerskog, kulturnog i javnog života BiH.
Luigi Ballarin se na izložbi predstavio s radovima kojima na svoj način gradi mostove između zapadne i istočne umjetnosti i kojima na platnima spaja različite kulture i tradicije, koristeći pluralistički i multikulturalni pristup.
Nakon izložbe “Veličanstvene kulture” održane u Kataru 2020. godine na kojoj je predstavio kulture i civilizacije koje su ga oblikovale, Ballarin sada prvi put u Bosni i Hercegovini predstavlja radove iz svog ciklusa “Veličanstvene arhitekture”.
Ovaj projekat predstavlja primjer uspostavljanja mostova interkulturalnog dijaloga između tri različite kulture, budući da su se autor koji je Italijan i kustosica Turkinja, spojili u Bosni i Hercegovini.
U ime domaćina izložbe prisutnim gostima obratio se direktor Gazi Husrev-begove medrese dr. hfz. Mensur Malkić, istaknuvši kako je čast i zadovoljstvo ugostiti izložbu „Čudesne arhitekture“ uglednog italijanskog umjetnika Luigi Ballarina u prostoru Gazi Husrev begovog Hanikaha, u neposrednoj blizini Gazi Husrev begove džamije i Gazi Husrev-begove medrese, u gradu u kojem se stoljećima skladno isprepliću glasovi ezana i zvuci crkvenih zvona. „Slikarstvo Luigi Ballarina razgovor je kultura Istoka i Zapada. Venecija, rodni grad umjetnika Ballarina, kroz stoljeća bio je Zapadni susjed osmanske Bosne, a Sarajevo je mletačkim putnicima i trgovcima bio prvi susret sa svijetom Orijenta. I Venecija i Sarajevo baštine tragove bogate i slojevite historije, to su gradovi u kojima su se različite kulture susretale, upoznavale i utjecale jedna na drugu. Na slikama Luigi Ballarina, kupole drevnih venecijanskih crkava zrcale se na kupolama istanbulskih i bliskoistočnih džamija. Arabeske i ornamenti njihovih dekoracija sjaje istim, jarkim bojama. Sve su to tragovi ljudske težnje za vjerom i duhovnošću, a koje slikar Luigi Ballarin otkriva u susretima Istoka i Zapada, na svojim putovanjima od Venecije – Rima do Istanbula i Bliskog Istoka. Grad Sarajevo, kao grad susreta različitih kultura i tradicija, mjesto je u kojem ovakvo slikarstvo nalazi svoju najbolju mjeru i svoje prirodno i prijateljsko okruženje.Zato nam je drago da se slike Luigi Ballarina danas nalaze u prostoru Gazi Husrev-begovog hanikaha, na mjestu u kojem su stoljećima boravili šejhovi i derviši, na mjestu traganja za duhovnim“. Na kraju svog obraćanja dr. Malkić se, u svojstvu domaćina, posebno zahvalio gospođi Beste Gursu, kustosici i organizatoru izložbe, te prof. dr. Aidi Abadžić-Hodžić, koja je učestvovala u pripremi izložbe zajedno sa profesorom Dževadom Plehom, pomoćnikom direktora za internat U Gazi Husrev-begovoj medresi.
Autor izložbe, Luigi Ballarin, rođen u Veneciji 1959. godine, učinio je putovanja najvećim kreativnim poticajem svoje umjetničke produkcije. Iz Evrope koju je posjetio u mladosti, stekao je vizualni prtljag slikara kasnih 1700-ih. Bilo je to oko 1993. godine kada je Ballarin započeo svoju slikovnu avanturu. Godine 1996., putovanje u Arabiju obilježava njegov slikovni jezik tako što ga pozitivno dekonstruiše. Vizija Arapskog svijeta, pruža mu novu dijalektiku, manje deskriptivnu i mnogo slobodniju i osobniju. U ovom periodu prati niz samostalnih i grupnih izložbi u raznim galerijama moderne umjetnosti. Slikovna evolucija tokom vremena se rafinira i reinterpretira, hvatajući u kromatskim kontrastima atmosfere svoj vlastiti izražajni jezik. Otprilike 2000. godine preselio se u Rim, došavši u dodir s kapitolijskom atmosferom. Konačno, 2013. započinje svoje putovanje u Istanbulu. Nakon učešća u solo emisiji zaljubljuje se u ovaj grad i odlučuje da se preseli u Tursku. Međutim, on živi tako što se kreće između ova tri grada, održavajući svoj atelje u svakom od njih. Stalno učestvuje na raznim samostalnim i grupnim izložbama u raznim italijanskim i bliskoistočnim gradovima.
“Veoma dobro sam predstavljen i zahvaljujem se svima na lijepim riječima. Ovo je izložba koja je dugo proučavana i planirana, uprkos neizvjesnosti suspendiranog perioda u kojem živimo, ali ovo dugo vrijeme priprema mi je omogućilo da malo bolje upoznam vašu zemlju i grad Sarajevo. Sada ću biti ovdje za vrijeme trajanja izložbe tako da ću imati priliku vidjeti ljepote ove veličanstvene zemlje, te saznati više o bosanskoj kulturi i ljudima”, kazao je Ballarin te dodao da svojom umjetnošću pokušava graditi mostove, ujediniti države i proširiti različite kulture među narodima: “Ovo je lijep primjer zbližavanja kultura. Ja koji se dijelim između Venecije, Rima i Istanbula, sa svojom turskom kustosicom Beste Gursu, stižem u prvu balkansku zemlju. Univerzalna molitva, važna odrednica moje umjetnosti, prodoran je znak u ovim teškim vremenima u kojima se nalazimo, a ovo sveto mjesto propovijeda njenu suštinu”.
U svom obraćanju na otvaranju izložbe kustosica izložbe Beste Gursu podsjetila je da: “Kultura i umjetnost predstavljaju korijene onoga što nacije čini nacijom i specifične su za to društvo. Ljudi koji su rođeni i žive u zemljama koje su multikulturalne i koje su u prošlosti bile domovi za drevne civilizacije, oduvijek su bili pogođeni ovim bogatstvom. Stoga su formirali snažnu komunikacijsku mrežu. Ovi dinamični odnosi uspostavljeni između historije, kulture i umjetnosti sa ljudima, održavaju univerzalni interkulturalni kontinuitet i osiguravaju prijenos tradicija kroz umjetničke akumulacije. Vjerujem da će izložba “Veličanstvene arhitekture”, koju je Luigi Ballarin pripremio, inspirisana Bosnom i Hercegovinom, koja je ugostila mnoge civilizacije na svojim prostorima i izazvala divljenje svojom bogatom arhitekturom, izgraditi važne mostove”.
Na kraju svog obraćanja, posebno se zahvalila profesorici Aidi Abadžić-Hodžić i profesoru Dževadu Plehu za veliku pomoć u pripremi ove izložbe.
Izložba “Veličanstvene arhitekture” u Gazi Husrev-begovom hanikahu će trajati od 28. aprila do 12. maja.