Vijesti i aktuelnosti

Amor Mašović održao predavanje učenicima Medrese o Genocidu u Srebrenici

Amor Mašović održao predavanje učenicima Medrese o Genocidu u Srebrenici
Amor Mašović održao predavanje učenicima Medrese o Genocidu u Srebrenici

U amfiteatru Gazi Husrev-begove medrese, u ponedjeljak, 26. septembra 2022. godine, u sklopu tribine “Susreti sa…” koju organizuje Udruženje učenika Gazi Husrev-begove medrese, upriličeno je predavanje na temu sjećanja na Genocid u Srebrenici. Gost predavač je bio Amor Mašović, bivši direktor i član Kolegija direktora Instituta za nestale osobe.

Amor Mašović održao predavanje učenicima Medrese o Genocidu u Srebrenici
Amor Mašović održao predavanje učenicima Medrese o Genocidu u Srebrenici

Prije predavanja, gospodina Mašovića primio je direktor Gazi Husrev-begove medrese doc. dr. hfz. Mensur Malkić i uručio mu Monografiju “ 480 godina Gazi Husrev-begove medrese”

Amor Mašović održao predavanje učenicima Medrese o Genocidu u Srebrenici
Amor Mašović održao predavanje učenicima Medrese o Genocidu u Srebrenici

Predavanje je upriličeno povodom ovogodišnje posjete učenika drugog razreda Gazi Husrev-begove medrese Memorijalnom centru “Potočari koje organizira Ministarstvo za odgoj i obrazovanje za sve učenike drugog razreda srednjih škola u Kantonu Sarajevo.

Amor Mašović održao predavanje učenicima Medrese o Genocidu u Srebrenici
Amor Mašović održao predavanje učenicima Medrese o Genocidu u Srebrenici

Moderator je bio Hajrudin Mešić, profesor Historije i Geografije u Medresi.

Amor Mašović održao predavanje učenicima Medrese o Genocidu u Srebrenici
Amor Mašović održao predavanje učenicima Medrese o Genocidu u Srebrenici

Gospodin Mašović je probudio veliku zainteresovanost i emocije kod svih slušalaca. Učenike su posebno dojmila njegova lična iskustva u lociranju i ekshumaciji posmrtnih ostataka žrtava Agresije na BiH. Od kraja rata, pa sve do danas, učestvovao je u otkrivanju i ekshumaciji tijela žrtava iz više od 3.350 masovnih i pojedinačnih grobnica. Sa svojim timom otkrio je oko 18.000 posmrtnih ostataka žrtava, mahom Bošnjaka.

Amor Mašović održao predavanje učenicima Medrese o Genocidu u Srebrenici
Amor Mašović održao predavanje učenicima Medrese o Genocidu u Srebrenici

Gazi Husrev-begova medresa u kontinuitetu od 2003. godine, shodno Godišnjem programu rada i po posebnom programu koji su, na osnovu dugogodišnjeg iskustva, pripremili profesori historije u našoj školi, organizira posjetu Memorijalnom centru Potočari. Ovogodišnjom posjetom učenika drugog razreda nastavljen je kontinuitet od 2003. godine da niti jedna generacija naših učenika ne završi Medresu a da nije posjetila Memorijalni centar u Potočarima i odala počast žrtvama genocida.

Amor Mašović održao predavanje učenicima Medrese o Genocidu u Srebrenici
Amor Mašović održao predavanje učenicima Medrese o Genocidu u Srebrenici
Amor Mašović održao predavanje učenicima Medrese o Genocidu u Srebrenici
Amor Mašović održao predavanje učenicima Medrese o Genocidu u Srebrenici