Informatički izazov “Dabar Informatičar”

U periodu od 14.11. do 2.12.2022. godine, učenici redovne nastave Gazi Husrev-begove medrese, kao i izborne nastave informatika-matematika, uzeli su učešće na online izazovu “Dabar Informatičar Izazov”.

Informatički izazov “Dabar Informatičar”

Koordinatorica za našu školu bila je profesorica Jasmina Šečerović-Botonjić. “Dabar Informatičar Izazov” je inicijativa koja se organizuje širom svijeta, a koja ima za cilj promociju informatike kao nauke i računarskog razmišljanja među učenicima.

Informatički izazov “Dabar Informatičar”

Ovaj izazov obuhvata različite oblasti informatike: informacija i njena reprezentacija, algoritamsko razmišljanje, korištenje aplikacija i strukture podataka, kao i logičke zagonetke i igre. Zadaci su logičkog tipa gdje se vrednuje logika, kritičko mišljenje i zaključivanje učenika, što je važno u programiranju, ali i svakodnevnim životnim aktivnostima. Svi ponuđeni kratki zadaci su originalni, izazovni i pristupačni svim učenicima. Učenici će dobiti certifikate za učešće.