U ponedjeljak, 27. februara 2023. godine, u amfiteatru Gazi Husrev-begove medrese, u prisustvu pomoćnika direktora za nastavu Halima Husića, učenica i učenika, njihovih razrednika, odgajatelja i profesora održana je Svečana akademija u povodu obilježavanja 1. marta – Dana nezavisnosti Bosne i Hercegovine.
Prvi mart se obilježava kao Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine od 1992. godine. Naime, 29. februara i 1. marta 1992. godine, u Bosni i Hercegovini, održan je referendum o nezavisnosti Bosne i Hercegovine. Većina Bosanaca i Hercegovaca izjasnila se za demokratsku i nezavisnu Bosnu i Hercegovinu, državu ravnopravnih građana. Bosna i Hercegovina je proglasila svoju nezavisnost 1. marta 1992. godine, a kao odgovor na to, srpske paravojne formacije izvršile su agresiju na suverenu državu Bosnu i Hercegovinu.
Zemlje članice Evropske zajednice su 6. aprila 1992. godine, a dan kasnije i Sjedinjene Američke Države priznale Bosnu i Hercegovinu kao nezavisnu i suverenu državu. Republika Bosna i Hercegovina je 22. maja 1992. godine postala članica Organizacije ujedinjenih naroda, a poslije i drugih svjetskih organizacija. Uprkos agresiji, uspješnim otporom građana Republike Bosne i Hercegovine i zalaganjem Vlade Republike Bosne i Hercegovine za multietničku i demokratsku državu ravnopravnih naroda, BiH je očuvala svoj državnopravni i historijski kontinuitet.
Svjesna značaja ovih datuma, Gazi Husrev-begova medresa tradicionalno organizira Svečanu akademiju u povodu obilježavanja Dana nezavisnosti i Dana državnosti Bosne i Hercegovine. Cilj nam je da na prigodan način obilježimo dva naznačajnija datuma za našu domovinu Bosnu i Hercegovinu i iznova se podsjetimo na njenu višestoljetnu državotvornu tradiciju. Iz godine u godinu, nastojimo pozvati najznačajnije ličnosti iz političkog, društvenog i naučnog miljea Bosne i Hercegovine kako bi učenicima Medrese govorili o značaju Države i njene nezavisnosti te jačanju osjećaja pripadnosti domovini Bosni i Hercegovini.
Ove godine,o značaju 1. marta – Dana nezavisnosti Bosne i Hercegovine prisutnima je govorio dr.. Amir Kliko, naučni saradnik u Institutu za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava Univerziteta u Sarajevu.
Dr. Amir Kliko rođen je u Jajcu 5. juna 1975. godine gdje je završio osnovnu školu. Srednju školu završio je u Travniku. Diplomirao je na Odsjeku za historiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu 2001. godine. Na istom odsjeku i fakultetu završio je postdiplomski studij i magistrirao 2007. godine iz oblasti bosanskog srednjovjekovlja. Doktorirao je deset godina poslije na Odsjeku za historiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu na temu „Politička i vojna zbivanja u srednjoj Bosni (1992-1994)“. Radno iskustvo stjecao je u nekoliko sarajevskih osnovnih škola, Gimnaziji Travnik i Srednjoj Ekonomskoj školi Travnik. Od 2003. do 2009. godine radio je na Institutu za historiju Univerziteta u Sarajevu kao stručni i viši stručni saradnik za oblast bosanskog srednjovjekovlja. Zadnjih jedanaest godina uposlenik je Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava Univerziteta u Sarajevu a od 25. marta 2019. do 25. marta 2020. godine obavljao je i funkciju vršioca dužnosti direktora u ovoj instituciji. Autor je knjige „Rat u Srednjoj Bosni 1992-1994.“
Nakon predavanja, članovi literarno-recitatorske sekcije naše škole izveli su prigodan program.
Koristimo priliku da svim građanima Bosne i Hercegovine, u domovini i svijetu, čestitamo 1. mart – Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine.