U Gazi Husrev-begovoj medresi promovirana knjiga „Na strani čovječnosti“

Danas je u amfiteatru Gazi Husrev-begove medrese organizirana promocija knjige „Na strani čovječnosti“ autorice Ajše Hafizović-Hadžimešić u organizaciji Udruženja učenika Medrese „Gazi-Husrev-beg“.

U Gazi Husrev-begovoj medresi promovirana knjiga „Na strani čovječnosti“

Promociji je pored učenika i njihovih profesora prisustvovao mr. Seid-ef. Eminović, šef odjela za srednje obrazovanje u Upravi za obrazovanje i nauku Rijaseta.

U Gazi Husrev-begovoj medresi promovirana knjiga „Na strani čovječnosti“

Nakon ašereta koje je proučio učenik Imad Muratović riječi dobrodošlice uputio je moderator današnje promocije profesor Hajrudin Mešić koji je dao nekoliko uvodnih napomena o Knjizi i biografiji autorice Ajše Hafizović-Hadžimešić.

U Gazi Husrev-begovoj medresi promovirana knjiga „Na strani čovječnosti“

Knjiga „Na strani čovječnosti“ objavljena je na engleskom jeziku (“On the Side of Humanity”), sa intervjuima svih sudija, tužitelja i istražitelja Haškog tribunala koji su od početka njegovog rada bili na strani žrtava genocida i u njihovo ime se borili za istinu i pravdu. Osim toga, u knjizi se nalaze i intervjui sa djelatnicima ICMP-a, UN-a, Evropskog parlamenta, Vijeća Evrope i drugih.

U Gazi Husrev-begovoj medresi promovirana knjiga „Na strani čovječnosti“

Intervjui objedinjeni u ovoj knjizi nastajali su tokom autoričinog dugogodišnjeg rada u Islamskim informativnim novinama (INN) Preporod, kao rezultat zajedničke posvećenosti praćenja puta kojim idu oni koji tragaju za istinom i pravdom za žrtve genocida i drugih zločina počinjenih u Bosni i Hercegovini u periodu od 1992. do 1995. godine – puta onih koji su na strani čovječnosti.

U Gazi Husrev-begovoj medresi promovirana knjiga „Na strani čovječnosti“

Ocijenjeno je da knjiga sublimira jedan historijski kontekst uloge Haškog tribunala u dokazivanju genocida, ali i ulogu haškog naslijeđa u borbi protiv negiranja genocida, kroz intervjue onih koji su istraživali, dokazivali i presuđivali zločine genocida u Srebrenici.

O svom radu na prikupljanju građe za ovu knjigu a posebno beskrajnoj hrabrosti i ustrajnosti “Majki Srebrenice” da se otkrije istina o Genocidu govorila je autorica Ajša Hafizović-Hadžimešić.