Na poziv mr. Dževada –ef. Pleha, direktora Gazi Husrev-begove medrese muftija mostarski dr. Salem-ef. Dedović jučer je, 20.5. 2025. godine, boravio u posjeti svojoj matičnoj školi.

U amfiteatru Medrese muftija je bio gost u posebnom programu Razgovor s povodom, koji je Medresa realizovala povodom izlaska iz štampe djela Putokazi i krikovi iz Hercegovine, čiji autor je upravo muftija Salem efendija, svršenik Gazi Husrev-begove medrese. Razgovor s povodom vrlo uspješno je moderirao mr. Muhamed-ef. Hafizović, imam Ali-pašine džamije u Sarajevu i muftijin kolega sa studija u Kairu. Događaju je prisustvovao i značajan broj sarajevskih imama na čelu sa dr. Abdulgafar-ef. Velićem, glavnim imamom koji su tog prijepodneva imali radni sastanak i seminar na kojemu je gostovao direktor Vakufske direkcije dr. Senaid Zajimović.

Na samom početku prisutne goste i publiku poselamio je, izrazio dobrodošlicu i iskazao veliku radost zbog održavanja ovog događaja u Medresi, njen direktor Dževad efendija koji je bio i muftijin razrednik u četvrtom razredu. Muftija je zahvalio svojoj Medresi, razredniku i direktoru na pozivu, istaknuvši da je upravo školovanje u njoj i život u posebno teškim i dramatičnim ratnim okolnostima odredilo ga u svakom smislu i dalo mnogo poticaja za daljni njegov naukovni i životni put. Muftija je s prisutnim učenicima podijelio sjećanja na taj ratni period boravka u Medresi, kada je Sarajevo bilo svakodnevno izloženo agresorskom granatiranju, kada je bila velika oskudica u hrani, vodi i grijanju, ali se uprava Medrese dovijala da i u tim nemogućim uvjetima učenicima osigura koliko-toliko normalne uvjete za boravak i školovanje.

Prisjetio se i pogibije Medresina kuhara r. Fadila Gače u proljeće 1995. godine koji je stradao u dvorištu Medrese od agresorskog granatiranja prilikom dolaska na posao. Muftija je s prisutnima podijelio iskustva s prostora na kojemu obavlja vrlo zahtjevnu misijsku ulogu mostarskog muftije gdje se suočava s mnogobrojnim izazovima od kojih se posebno ističu borba za uzurpirani Lakišića vakuf u centru Mostra i istrajavanje Islamske zajednice da na njegovom manjem preostalom neuzurpiranom dijelu izgradi Interkulturni centar Mevlana što bi bio zalog pravde i ostvarenja prava kojeg muslimani i Bošnjaci imaju kada je u pitanju središte Mostara, a to jeste povezano sa njihovim čvrstim opredjeljenjem da hoće multietnički Mostar čime bi se neutralizirala hegemonija i djelovanje samo s pozicije političke moći jedne stranke i ideologije.
Muftija je također, naglasio da njegovo oslovljavanje važnih društveno-političkih tema u Mostaru i Hercegovini, nikako ne predstavlja izlazak iz okvira misije koju vrši, već jednostavno da aktuelne okolnosti traže od njega da se bavi onim što je egzistencijalno i suštinsko kada je u pitanju opstanak i budućnost Zajednice i naroda, te njihovo ostvarivanje pravā i slobodā koje im se konstantno ograničavaju i osporavaju. Kazao je i da su svi njegovi stavovi zasnovani na temeljnim izvorima Islama i pravilnom razumijevanju društvenog konteksta u kojem muslimani žive, a to sve je i javno objavljeno u njegovim ranijim djelima, radovima, kolumnama i javnim medijskim istupima.