Gazi Husrev-begova medresa prisustvovala obilježavanju Dana Armije RBiH

U četvrtak, 14. aprila 2016. godine, na Šehidskom mezarju Kovači, uz brojne delegacije državnih organa, Ministarstva odbrane i Oružanih snaga Bosne i Hercegovine, Vlade Federacije, boračkih udruženja i šehidskih porodica, profesori i učenici Gazi Husrev-begove medrese prisustvovali su programu povodom obilježavanja Dana Armije Republike Bosne i Hercegovine, kojeg je upriličio 2. Pješadijski (rendžerski) puk Oružanih snaga Bosne i Hercegovine.

U vjerskom dijelu programa hatmu pred duše šehida Bosne i Hercegovine proučili su vojni imami, ašere je proučio hfz. Omer Zulić, odlomke iz Kurʼana proučili su učenici Gazi Husrev-begove medrese: Jasir Kovačević, Amil Pašić, Harun Fatić, Zejd Svraka i Abdusamed Šljivar, a dovu je proučio hfz. Mensur-ef. Malkić, direktor Medrese.

Na kraju programa prisutnima se obratio Vojni muftija, Hadis-ef. Pašalić kazavši: „Danas, ovdje, na ovom mubarek mjestu, u sklopu obilježavanja Dana Armije RBiH, sjećamo se naših najboljih sinova i kćeri. Sjećamo se onih koji su dali svoje živote za našu slobodu, Domovinu, din i čast. Oni su svoje živote položili u temelje naše budućnosti. Naša budućnost ukorijenjena je u šehadetu ljudi pored čijih mezarova danas stojimo. A njihov šehadet, po kojem ih zovemo, znači svjedočenje. Oni svjedoče našu Istinu, našu Slobodu, naš amanet koji su nam ostavili svojom prolivenom krvlju. A taj amanet, to povjerenje koje smo od njih preuzeli sastoji se u našoj pojedinačnoj i zajedničkoj odgovornosti da čuvamo i proširujemo našu slobodu, da njegujemo vjerske, moralne i društvene vrijednosti naših predaka, da branimo našu Domovinu, da se odvažno i uspravno borimo za pravednije odnose u našem društvu.

Borba za pravednije društvene odnose u našoj zemlji, za jednakost svih ljudi pred zakonom, za društvo sa što manje nepravde, za bolje šanse i bolju budućnost mladih, borba za zakonitost, obrazovanje i rad, briga za slabe, siromašne i socijalno ugrožene – to su naše obaveze prema našim šehidima, to su izrazi najvećeg patriotizma u miru, u miru koji će biti sve stabilniji i obuhvatniji što odgovornije budemo izvršavali naš amanet prema našim šehidima.

Zato i danas, na ovome mjestu, uzvišenom u svjetlosti ovih bijelih nišana, i u svjetlosti mnogobrojnih nišana i mezarja širom naše Domovine, upućujem poruku svima nama: Naši šehidi zalog su naše budućnosti. Sjećajući se njihovog časnog šehadeta mi za njih ne možemo učiniti ništa. Jer, oni imaju sve. Bez njih, bez sjećanja na njihove žrtve, bez ispunjavanja amaneta koji smo od njih preuzeli, mi nećemo imati ništa. Našim šehidima ne trebaju naše dove, već nama treba njihovo svjedočenje.

Naše sjećanje na šehide mora nas poticati na skromnost i ustrajnost, na odgovornost u izvršavanju preuzetih obaveza, na stalnu budnost i pripravnost. Prolivena krv naših šehida mora nas poticati da svakodnevno prolijevamo mnogo više znoja u radu. To je naša obaveza prema našim šehidima.

Molim Uzvišenog Allaha dž.š. da našim šehidima primi šehadet a nama podari snagu i ustrajnost na putu širenja dobra za sve građane Bosne i Hercegovine.“