Posjeta učenika izborne nastave historije Zemaljskom i Historijskom muzeju

Piše: Selma Ćerimagić, prof., voditelj aktivnosti
Foto: Nermin Dedukić

U okviru obilježavanja Međunarodnog dana muzeja, učenici trećih razreda izborne nastave historije posjetili su Zemaljski i Historijski muzej u Sarajevu u subotu, 19. maja 2012. godine.

Učenici su imali priliku pogledati stalnu izložbenu postavku u Zemaljskom muzeju, kao i druge sadržaje, kao što je izlaganje originala sarajevske Hagade u Odjeljenju za arheologiju, prezentaciju rada drvorezbarstva iz Konjica u Odjeljenju za etnologiju i brojne druge.

U Historijskom muzeju učenici su pogledali izložbenu postavku  koja obuhvata period od dolaska Slavena na Balkansko poluostrvo, formiranje prvih srednjovjekovnih južnoslavenskih država, a posebno srednjovjekovne Bosanske države, Bosna i Hercegovina pod osmanskom upravom, period austrougarske uprave, Bosna i Hercegovina od 1918. do 1945. godine, Bosna i Hercegovina od 1945. do 1990. godine, te  posebnu oblast istraživanja i prezentaciju perioda Bosna i Hercegovina od 1990. godine do danas.