Hafiz mr. Mensur Malkić je novi direktor Gazi Husrev-begove medrese

Pod predsjedavanjem reisu-l-uleme ef. Kavazovića u Sarajevu je 22. septembra 2015. godine održana 13. redovna sjednica Rijaseta Islamske zajednice u Bosni Hercegovini, a članovi Rijaseta dali su saglasnost da se hafiz mr. Mensur ef. Malkić imenuje za direktora Gazi Husrev-begove medrese u Sarajevu.

hafiz mr. Mensur Malkić, direktor Gazi Husrev-begove medrese

BIOGRAFIJA:

hfz. mr. Mensur Malkič

Mr. hfz. Mensur Malkić, rođen 11. maja 1970. godine u Dubravama Gornjim kod Živinica.

Gazi Husrev-begovu medresu završio 1988., a na Fakultetu islamskih nauka u Sarajevu diplomirao 1997. godine.

Pred Hafiskom komisijom Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini položio hifz 2001. godine.

Specijalizaciju iz oblasti Islamska kultura i civilizacija obavio na Univerzitetu u Kairu 2008. godine.

Postdiplomski studij na Fakultetu islamskih nauka u Sarajevu, na katedri Kur'ana, tefsira i arapskog jezika, završio 2012. godine i stekao zvanje magistar islamskih nauka (oblast kiraeta).

Završio intenzivni naučni kurs pri Upravi islamskih studija Ministarstva vakufa i islamskih pitanja u Državi Kuvajt 2014. godine.

Pri kraju izrade doktorske teze prijavljene na Fakultetu islamskih nauka u Sarajevu 2013. godine pod naslovom Pauzalne i početne forme u svjetlu autentičnih kiraetskih verzija.

U periodu od 1991. do 1998. godine radio kao imam, hatib i muallim u Tuzli, Bugojnu i Sarajevu.

Od 1998. godine do danas radi kao profesor kiraeta u Gazi Husrev-begovoj medresi.

Od 2006. godine obavlja dužnost prvog imama i hatiba Gazi Husrev-begove džamije u Sarajevu.

Član Sabora Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini 2006-2010., 2010-2014., 2014-2018.

Član Komisije za vjersko djelovanje pri Saboru Islamske zajednice u periodu od 2006. do 2010. godine.

Član Komisije za vjersko djelovanje pri Saboru Islamske zajednice u periodu od 2014. do 2018. godine.

Član Komisije Rijaseta IZ u BiH za polaganje hifza od 2001. godine.

Vodi sekciju hifza u Gazi Husrev-begovoj medresi i do sada kao muhaffiz izveo 23 hafiza.

Od 1995. godine uči hafiske mukabele u Begovoj džamiji.

Učesnik i pobjednik brojnih međunarodnih takmičenja učača Kur'ana, među kojima se izdvajaju 1. mjesto na Evropskom takmičenju učača Kur'ana u Zagrebu 1996. godine i 6. mjesto na Svjetskom takmičenju učača Kur'ana u Kairu 1996. godine. Autor brojnih članaka objavljenih u Preporodu, Glasniku, Takvimu, Novom Muallimu i Analima Gazi Husrev-begove biblioteke. Autor knjige Hafiz Ćamil Silajdžić – život i djelo.

Mr. hfz. Mensur Malkić od 8. oktobra 2015. godine obavlja dužnost direktora Gazi Husrev-begove medrese u Sarajevu.

Hafizu mr. Mensuru Malkiću, direktoru Gazi Husrev-begove medrese, želimo mnogo uspjeha u daljem radu uz dovu da mu Uzvišeni Allah podari snage, sabura, zdravlja i svako dobro.