Učenici Medrese na otvorenju džamije u Balingenu, Njemačka

U subotu, 14.5.2016. godine, učenici Gazi Husrev-begove medrese prisustvovali su mevludu održanom u bošnjačkoj džamiji u Balingenu, gradiću koji se nalazi u južnom dijelu Njemačke u pokrajini Baden-Württemberg na udaljenosti oko 70 km od Stuttgarta.

Ovaj džemat je u samom početku brojao oko 50 članova, dok sada broji oko 120 porodica-članica.

Jedna od specifičnosti ove džamije jeste i to što se radi o prvoj bošnjačkoj džamiji sa minaretom visine 13m. Džamija se sastoji od dva sprata, gdje je prvi sprat predviđan za druženja džematlija, a na drugom spratu se nalazi mesdžid i mekteb.

Učenici Gazi Husrev-begove medrese imali su čast da prisustvuju svečanom otvaranju džamije koje je održano u nedjelju, 15.5.2016. godine, te da učenjem Kur'ana i ilahija uljepšaju ovu ceremoniju.

Otvorenju džamije su prisustvovale mnoge zvanice: muftija Pašo Fetić, oblasni imam Enve-ef. Pašalić, Edin Atlagić, predsjednik IZBNJ, te imami iz obližnjih džemata.

Naši učenici dočekani su sa velikim gostoprimstvom od strane ovoga džemata, te sa sobom nose mnogo selama od naših Bošnjaka iz Njemačke.

Učenici su bili u pratnji Dževada Heće, prof., Amine Memišević, prof. i Maide Ćerimović, prof.

Tekst i foto: Aiša Kvrgić

[wc_divider style=”dotted” line=”single” margin_top=”” margin_bottom=””]

Više fotografija pogledajte u Facebook galeriji: