Otvorena izložba „Blagodarja medresa“ u Gazi Husrev-begovom hanikahu

U Gazi Husrev-begovom hanikahu, danas je otvorena izložba „Blagodarja medresa“ autora Ruhulaha Hodžića i Mehe Manjge, zaposlenika Gazi Husrev-begove biblioteke. Organizator izložbe je Gazi Husrev-begova medresa u saradnji sa Gazi Husrev-begovom bibliotekom koja je pripremila izložbu i Upravom za obrazovanje i nauku Rijaseta kao pokroviteljem izložbe.

Otvorena izložba „Blagodarja medresa“ u Gazi Husrev-begovom hanikahu

Izložba „Blagodarja medresa“ slikom i riječju prezentira veliku tradiciju i povijest medresa koje djeluju pod okriljem Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini, ali i savremeni koncept medresa, odnosno škola koje sintetiziraju univerzalne tradicijske vrijednosti i savremenu odgojno-obrazovnu praksu.

Otvorena izložba „Blagodarja medresa“ u Gazi Husrev-begovom hanikahu

Na 48 izložbenih panela, podijeljenih u pet tematskih cjelina,  prikazan je historijat nastanka i razvoja medresa na ovim prostorima; tradicionalna i moderna arhitektura;  specifičnosti odgojno-obrazovnog rada; uspjeh i društveni doprinos alumnista medresa i  alumnisti medresa na različitim fakultetima u Bosni i Hercegovini i svijetu.

Otvorena izložba „Blagodarja medresa“ u Gazi Husrev-begovom hanikahu

Nakon ašereta koje je proučio Mirza Ganić i riječi dobrodošlice koje je uputila voditeljica programa Amina Kahriman, prisutnima se obratio Ruhulah Hodžić, jedan od autora izložbe koji je ovom prilikom istakao kako izložba “Blagodarja medresa” ima za cilj da prezentira povijesni razvoj medresa kao tradicionalnih odgojno-obrazovnih ustanova koje baštine univerzalne islamske vrijednosti, i u kojima se stiču korisna znanja i vještine u skladu sa potrebama koje zahtijevaju društvene okolnosti i vrijeme ali i na savremeni koncept medresa koji objedinjuje tradicijske vrijednosti i savremenu odgojno-obrazovnu praksu. Na ilustriran način izložba podsjeća na priče iz povijesti medresa i njenih alumnista. Tako, između ostalog, podsjeća na raritetnu borbu učenika Gazi Husrev-begove medrese za većim brojem predmeta iz 1972. godine, ili na nemjerljivi i presudni doprinos Reisa Džemaludina Čauševića odgojno-obrazovnom napretku ali i duhovnom sazrijevanju Bošnjaka uopće. To je tek djelić onoga što priča povijest medresa i što se ovom izložbom nastoji predstaviti – kazao je gospodin Hodžić.

Otvorena izložba „Blagodarja medresa“ u Gazi Husrev-begovom hanikahu

Ispred organizatora izložbe, u svojstvu direktora Gazi Husrev-begove medrese, dr. hfz. Mensur Malkić je u svom obraćanju kazao kako Gazi Husrev-begova medresa organizira izložbu „Blagodarja medresa“, u svojoj 485 godini kontinuiranog rada, godini u kojoj je ispratila svoju 472. generaciju maturanata i maturantica i evo, prije nekoliko dana uspješno privela kraju još jednu nastavnu godinu. Ovih dana Gazi Husrev-begova medresa prima novu generaciju učenika i učenica koji će u njoj nastaviti svoj odgoj i izobrazbu i truditi se da, u bliskoj budućnosti, budu odličnici koji će svojom izvrsnošću promovirati univerzalne islamske vrijednosti, te se društvenim doprinosom plasirati među one za koje će se kazati da su blagodarja Gazi Husrev-begove medrese, odnosno blagodarja medresa. Ova izložba dokumentovano prezentira i promovira raskošnu tradiciju medresa u našoj domovini Bosni i Hercegovini, odnosno medresa u okviru Islamske zajednice. Ona oslikava svojevrstan hod ili kretanje kroz vrijeme od 1512. godine kada je vakif Firuz-beg sagradio prvu medresu u Sarajevu, do naših dana u kojima smo, prije nepune dvije godine, svjedočili otvaranju Medrese „Reis Ibrahim-ef. Maglajlić“ u Banja Luci, koja je sedma medresa na području Bosne i Hercegovine. Drago nam je da ovu izložbu, koja zavređuje našu pažnju, nadamo se – i pažnju šire javnosti, organiziramo upravo ovdje u Gazi Husrev-begovom hanikahu, koji je uz Gazi Husrev-begovu medresu naše nepresušno vrelo koje se rastvorilo na putu težnje ka odgoju i znanju, duhovnosti i potpunosti. To je vrelo koje teče i žubori i kojem se rado vraćamo, onako kako pjesnik kaza: „Rastvorio sam se i potekao. Potocima, rijekama, morima. Sad sam tu. Sretan. Vratio sam se svom izvoru, svom iskonu.“ – istakao je direktor Medrese dr. hfz. Mensur Malkić.

Otvorena izložba „Blagodarja medresa“ u Gazi Husrev-begovom hanikahu

Na kraju svog obraćanja direktor Malkić se zahvalio svima  koji su prisustvovali otvorenju izložbe a posebno autorima, te Gazi Husrev-begovoj biblioteci koja je pripremila izložbu, kao i Upravi za obrazovanje i nauku Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini – pokrovitelju izložbe.

Izložba „Blagodarja medresa“ će biti otvorena za posjetioce od 21. juna do 02. jula u terminu od 10:00 do 22:00 sata.