U Gazi Husrev-begovom hanikahu promoviran “Divan” Ahmeda Gurbi-babe a u amfiteatru Medrese upriličeno književno čitanje i druženje s književnicima

U srijedu 10. maja 2023. godine u Hanikahu je održana promocija “Divana” Ahmeda Gurbi-babe Novopazarca koju su priredili predsjednik Društva pisaca u BiH Hadžem Hajdarević,  Amar Imamović, Mubina Moker i Sead Šemsović u okviru Međunarodnog književnog festivala “Sarajevski dani poezije” kojeg organizuje Društvo pisaca u Bosni i Hercegovini. Promociji su prisustvovali učenice i učenici prvog i četvrtog razreda Gazi Husrev-begove medrese.

U četvrtak 11. maja 2023. godine, direktor Gazi Husrev-begove medrese mr. Dževad Pleh je ugostio predsjednika Društva pisaca u BiH Hadžema Hajdarevića u pratnji istaknutih domaćih i regionalnih književnika Anese Karaice, Izeta Perviza, Milutina Đuričkovića i Nenada Tanovića. U amfiteatru Gazi Husrev-begove medrese upriličeno je književno čitanje i druženje s književnicima koji su se učenicima i profesorima predstavili svojim pjesmama i kratkim tekstovima.

Direktor medrese mr. Dževad Pleh je pohvalio rad Društva pisaca u BiH te naglasio kontinuiranu podršku medrese kulturno-književnim naporima institucija i udruženja poput Društva pisaca u BiH koje ove godine obilježava 62. godišnjicu osnivanja Međunarodnog književnog festivala “Sarajevski dani poezije” te izrazio nadu da će se saradnja na obrazovno-kulturnom planu između medrese i Društva pisaca u BiH nastaviti.

Predsjednik Društva pisaca u BiH Hadžem Hajdarević je istakao da je Međunarodni književni festival „Sarajevski dani poezije“ utemeljen 1962. godine s ciljem očuvanja estetskih i etičkih standarda književne scene u Bosni i Hercegovini te otvaranja te kulturne scene prema različitim kulturama i tradicijama. U “Sarajevskim danima poezie” učestvuju znameniti domaći, regionalni i svjetski pjesnici, a 1999. godine je utemeljeno književno priznanje „Bosanski stećak“ koje se dodjeljuje istaknutom inostranom ili domaćem pjesniku koji svojim djelom svjedoči o trajnim književno-estetskim, etičkim i humanističkim načelima.