Učenici Medrese prisustvovali predavanjima o temi „Stari gradovi Bosne i Hercegovine” i “Starobosanski Dubrovnik“ u kulturnoj instituciji „Collegium Artisticum“

Učenici Medrese prisustvovali predavanjima o temi „Stari gradoviBosne i Hercegovine i Starobosanski Dubrovnik“ u kulturnoj instituciji„Collegium Artisticum“

U periodu od 29. maja do 2. juna 2023. godine, članovi historijske i likovne sekcije Gazi Husrev-begove medrese zajedno sa prof. Selmom Ćerimagić su imali čast posjećivati predavanja o temi „Stari gradovi Bosne i Hercegovine i Starobosanski Dubrovnik“ u kulturnoj instituciji „Collegium Artisticum“ u Skenderiji.

Učenici su slušali i učestvovali u razgovoru sa stručnjacima iz raznih oblasti o ovoj temi, koji su nam prenijeli svoje znanje o kulturno-historijskoj baštini Bosne i Hercegovine. Voditeljica na ovim predavanjima je bila Edina Kamenica, a predavači o ovim temama su bili arheolozi doc.dr. Edin Bujak i prof. dr. Adnan Busuladžić, arhitektice prof. dr. Nermina Mujezinović i doc.dr. Elša Turkušić Jurić, umjetnici prof. dr. Adis Fejzić i mr. Zlatan Filipović, književnica Nataša Bartula Hebert, te viši konzervator Azra Bečević-Šarenkapa.

Poslije predavanja, učenici su imali priliku posjetiti i izložbu koja se nalazi u galeriji. U sastavu izložbe su:

• 40 panoa o srednjovjekovnim gradovima BiH.
  • 25 panoa Starobosanskog grada Dubrovnika i nekropole Kopošići kod Ilijaša.
  • Izložba bisti srednjovjekovnih ličnosti i umjetničko oblikovanje bosančicom kipara Adisa Fejzića, koji je promovirao ovih dana znak starobosanskog Dubrovnika
  • Virtual Reality prezentacije stećaka, starobosanskog Dubrovnika i digitalne muzejske zbirke artefakata pronađenih na tom lokalitetu.
  • Projekcije dronskih snimaka srednjovjekovnih gradova – dron.ba.

Završna Manifestacija bit će održana u subotu 10. juna 2023. godine sa početkom u 10 sati na lokalitetima Stari grad Dubrovnik i Nekropola Kopošići.

Ovom prilikom se zahvaljujemo organizatorima i predavačima na nezaboravnom iskustvu i znanju koje su nesebično podjelili sa nama.