Gazi Husrev-begovu medresu posjetili pripadnici Komande logistike i Artiljerijskog bataljona 6. pbr Oružanih snaga Bosne i Hercegovine

U srijedu, 6. marta 2024. godine, Gazi Husrev-begovu medresu posjetili su pripadnici Komande logistike i Artiljerijskog bataljona 6. pbr Oružanih snaga Bosne i Hercegovine (OS BiH) iz Kasarne “Vojvoda Radomir Putnik” iz Doboja u okviru realizacije vjerskih aktivnosti u OS BiH.

U okviru studijskog putovanja i realizacije vjerskih aktivnosti, vojni džemat “Džemat Doboj” postao je i vakif Gazi Husrev-begove medrese. Važno je naglasiti da su pripadnici Komande logistike i Artiljerijskog bataljona 6. pbr OS BiH, u okviru vjerskih aktivnosti i studijskih posjeta, prethodno posjetili tri bosanskohercegovačke medrese u Mostaru, Travniku i Banjoj Luci, gdje su također postali vakifi.

Uvažene pripadnike Komande logistike i Artiljerijskog bataljona 6. pbr Oružanih snaga Bosne i Hercegovine u ovoj posjeti Gazi Husrev-begovoj medresi predvodio je brigadni imam u Komandi logistike Nedžad Ljevaković.

Ovaj događaj je posebno oplemenjen i prisustvom glavnog imama OS BiH Nesiba ef. Hadžića, koji je ovom prilikom podržao i pohvalio napore i aktivnosti ovog vojnog džemata.

Namir Halilović, član spomenutog vojnog džemata i mladi stručnjak iz oblasti fizikalne hemije, a trenutno načelnik Laboratorije za ispitivanje hemijske stabilnosti goriva municije pri OS BiH, poklonio je školskoj biblioteci primjerak knjige “Hemija baruta i pogonskih goriva” koju je uručio bibliotekaru Merzuku Đulanu. Rad ovog mladog stručnjaka iz oblasti prirodnih nauka prepoznat je i u Indiji, gdje je uvršten među 30 najboljih mladih naučnika i istraživača u svijetu u 2018. godini.

Ulogu domaćina imali su Naser Mehmedović, pomoćnik direktora za internat, i Mensur Kerla, pomoćnik direktora za nastavu. Bila je ovo prilika da se cijenjeni gosti upoznaju sa historijatom, koncept po(d)učavanja i savremenom ulogom Gazi Husrev-begove medrese kao odgojno-obrazovne ustanove Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini. Brigadni imam Nedžad Ljevaković naglasio je da ovaj vid saradnje i djelovanja vojnim imamima pomaže da vode brigu o primjeni vjerskih sloboda i da zadovoljavaju vjerske potrebe muslimana pripadnika OS BiH.