Učenici Medrese obilježili Međunarodni dan arapskog jezika

U petak, 18. decembra, 2020. godine učenici Gazi Husrev-begove medrese, uz koordinaciju predmetnih nastavnika, obilježili su Međunarodni dan arapskog jezika prigodnim programom u kojem su predstavili neke od zemalja arapskog svijeta.

Učenici Medrese obilježili Međunarodni dan arapskog jezika

Arapski jezik se ubraja među šest službenih jezika organizacije Ujedinjenih nacija. Osamnaesti decembar, kao Međunarodni dan arapskog jezika, obilježava se od 2012. godine, a podudaran je sa datumom iz 1973. godine, kada je Generalna skupština Ujedinjenih nacija prihvatila arapski jezik kao šesti službeni jezik Organizacije. Arapskim jezikom danas govori više od 300 miliona ljudi, te je službeni jezik u 24 države svijeta.

Učenici Medrese obilježili Međunarodni dan arapskog jezika

Zbog trenutne epidemiološke situacije, učenici nisu mogli program izvesti uživo, ali su putem platforme Google classroom i aplikacije Meet, u virtuelnoj učionici, izveli prigodan program kojeg je pratilo preko 100 učenika i učenica Medrese, koji su im dali podršku iz raznih krajeva Bosne i Hercegovine. Pratioci su mogli uživati u prezentacijama i predstavljanju arapskih zemalja slušajući melodičnost i ljepotu arapskog i bosanskog jezika, na kojima su učenici predstavili jedan dio bogate arapske kulture i tradicije.

Hedija Jusupović, prof.