Predsjedavajući Općinskog vijeća Općine Centar Sejad Đozo i vijećnik Hidajet Porić posjetili Gazi Husrev-begovu medresu

Za sve muslimane svijeta sveti mjesec Ramazan počinje u petak 1. aprila, dok je u subotu prvi dan posta. Tim povodom je predsjedavajući Općinskog vijeća Sejad Đozo, zajedno sa vijećnikom Hidajetom Porićem, koji je ujedno i predsjednik Komisije Općinskog vijeća za odnose sa vjerskim zajednicama, danas posjetili Gazi Husrev-begovu medresu koja u kontinuitetu gotovo pet stoljeća obrazuje i podučava nove generacije islamskih teoloških kadrova. Ugostili su ih direktor Mensur Malkić i sekretar Medrese Benaris Šehić.

“Duže vrijeme planiramo ovakvu vrstu posjete iz više razloga, ali se ona sada poklopila sa dolaskom našeg dragog gosta – mubarek mjeseca Ramazana, zbog čega želim zaželjeti vama i svim muslimanima svijeta da ga svi zajedno što lakše ispostimo, kao i da u što boljem zdravlju dočekamo Bajram. Želim vas informisati da smo pokrenuli određene aktivnosti na zahtjev Islamske zajednice u BiH za zamjenu nekretnina s ciljem rješavanja imovinsko-pravnih odnosa za objekat u kojem je smještena ženska medresa sa upisanim pravom vlasništva u korist Općine Centar na Crnom vrhu. Također imamo aktivnosti i po pitanju legalizacije vjerskih objekata na nekoliko lokaliteta u Centru i uvjeren sam da će naš izvršni dio vlasti, kao i vijećnici Općinskog vijeća imati razumijevanja da se ova pitanja pozitivno riješe,” kazao je ovom prilikom predsjedavajući Đozo.

Gazi Husrev-begovu medresu čine dvije zgrade, muška i ženska sa potrebnim učionicama i kabinetima, kao i prostorom za stanovanje učenika i učenica.

“U ovogodišnjem budžetu Općine Centar planiran je iznos od 84.000 KM koje Komisija za odnose sa vjerskim zajednicama može raspolagati i raspodijeliti na sve vjerske zajednice koje djeluju na području naše općine. Duži niz godina naša komisija raspoređuje sredstva vjerskim zajednicama za dosta dobre projekte,” naglasio je Porić.

Direktor Malkić se zahvalio na današnjoj posjeti, kao i na dosadašnjoj podršci koju Općina Centar pruža kako Medresi tako i Islamskoj zajednici u BiH, odnosno Medžlisu Islamske zajednice Sarajevo.

Foto i tekst: www.centar.ba