Predavanje
Predavanje dr. Mehmeta Gormeza u povodu Mevluda

U utorak, 18.10.2022. godine dr. Mehmet Gormez, bivši predsjednik Dijaneta Republike Turske, održao je u amfiteatru prigodno predavanje profesorima i učenicima Gazi Husrev-begove medrese. Predavanje je organizovano u okviru tribine Udruženja učenika Medrese “Susreti sa” u povodu Mevluda, rođenja Allahovog Poslanika, Muhammeda a.s.

Predavanje dr. Mehmeta Gormeza u povodu Mevluda

Naime, ranije je dogovoreno gostovanje muftije sarajevskog prof. dr. Nedžada Grabusa istim povodom, a kako se u posjeti kod Muftije zatekao profesor Gormez, Muftija je iskoristio priliku da ponudi Profesoru da on održi predavanje učenicima što je profesor Gormez sa zadovoljstvom prihvatio

Predavanje dr. Mehmeta Gormeza u povodu Mevluda

Nakon proučenog odlomka iz Kur’ana, direktor Medrese doc. dr. hfz. Mensur Malkić pozdravio je goste i prisutne nakon čega je muftija Grabus predstavio predavača i izrazio zadovoljstvo njegovom posjetom.

Predavanje dr. Mehmeta Gormeza u povodu Mevluda

Kazivanje o Allahovom Poslaniku a. s. otvorile su četiri učenice prigodnim recitalom u izboru profesorice Maide Ćerimović nakon čega je riječ uzeo Gost-predavač. Govorio je vrlo nadahnuto o važnosti izučavanja sunneta Allahovog Poslanika a. s. i njegovoj poslaničkoj uzornosti za one koji traže Pravi put i teže ispravnom životu. Između ostalog govorio je o tri knjige koje bi trebao svako od nas prioritetno isčitavati, Knjigu vlastitog sebe, Knjigu univerzuma i Kur’an. Prve dvije knjige su uvod u Kur’an i pomažu boljem razumijevanju Kur´ana, a sam Kur’an zaokružuje znanje o čovjeku i univerzumu, odnosno naše ukupno znanje.

Predavanje dr. Mehmeta Gormeza u povodu Mevluda

Nakon završenog izlaganja Profesor se srdačno zahvalio na pozivu i ukazanoj časti da govori učenicima i profesorima Gazi Husrev-begove medrese. Predavanje su pored nevedenih slušali i njegova supruga, muftija goraždanski Remzija-ef. Pitić sa suprugom Hajrijom te direktor Instituta za izučavanje islamske tradicije Bošnjaka, dr. Ferid Dautović.

Predavanje dr. Mehmeta Gormeza u povodu Mevluda

Na kraju se direktor Medrese zahvalio gostima i svim prisutnim i uručio prigodne poklone Muftiji sarajevskom i profesoru Gormezu.