Svečana akademija u povodu Dan državnosti Bosne i Hercegovine

U srijedu, 23. novembra 2022. godine, u prepunom amfiteatru Gazi Husrev-begove medrese, održana je svečana akademija u povodu obilježavanja Dana državnosti Bosne i Hercegovine. I ove godine, kao i prethodnih, Gazi Husrev-begova medresa je pripremila poseban program u povodu obilježavanja Dana državnosti naše domovine Bosne i Hercegovine.

Svečana akademija u povodu Dan državnosti Bosne i Hercegovine

Prilika je ovo da se iznova podsjetimo na značaj 25. novembra kada su na Prvom zasjedanju Zemaljskog antifašističkog vijeća narodnog oslobođenja Bosne i Hercegovine (ZAVNOBiH-a) koje je održano 25. novembra 1943. godine u Mrkonjić-Gradu udareni moderni temelji državnosti Bosne i Hercegovine, kao ravnopravne Republike unutar jugoslavenske federacije, sa historijskim granicama koje su datirale još iz vremena srednjovjekovne Bosne.

Svečana akademija u povodu Dan državnosti Bosne i Hercegovine

Zasjedanje ZAVNOBiH-a, kojem su prisustvovali istaknuti predstavnici Srba, Hrvata, Muslimana i nacionalnih manjina, definisalo je Bosnu i Hercegovinu kao jedinstvenu i nedjeljivu državu u kojoj će svi narodi imati ista prava, odnosno da BiH neće biti “ni srpska, ni hrvatska, ni muslimanska, nego i srpska i hrvatska i muslimanska”, zbratimljena zajednica svih njenih naroda.

Svečana akademija u povodu Dan državnosti Bosne i Hercegovine

Danas se ovaj datum obilježava kao Dan državnosti Bosne i Hercegovine koja je Ustavom (Aneks 4 Daytonskog sporazuma) definisana kao država koja nastavlja svoje pravno postojanje po međunarodnom pravu, sa postojećim međunarodno priznatim granicama i kao članica Ujedinjenih naroda.

Svečana akademija u povodu Dan državnosti Bosne i Hercegovine

Svečana akademija je počela ašeretom (Armin Arnautović) i intoniranjem himne Bosne i Hercegovine.

Riječi dobrodošlice na Svečanu akademiju uputila je moderatorica programa Amila Ibrica naglasivši da 25. novembar svake godine biva prilikom da se prisjetimo svega što domovina jeste, svega što nam je dala, da spoznamo šta možemo mi dati njoj. Pod njezinim su ledinama naši preci, na njezinim stazama naši potomci. Svakom je putu mjesto vraćanja, svakom sjećanju mjesto konačenja. Drugih ima, dražih nigdje. Čast je i obaveza nositi amanet državnosti ove zemlje, državnosti uspostavljene mnogo, mnogo prije nego što nam se danas želi predstaviti.

Svečana akademija u povodu Dan državnosti Bosne i Hercegovine

Svake godine na ovaj datum imamo zadatak zajedno se podsjetiti vlastitog identiteta i prošlosti kako bismo mogli graditi budućnost koja nam pripada.

Svečana akademija u povodu Dan državnosti Bosne i Hercegovine

O značaju 25. novembra – Dan(a) državnosti Bosne i Hercegovine prisutnim učenicima i profesorima govorio je prof. dr. Enes Durmišević, redovni profesor Historije države i prava Bosne i Hercegovine na Pravnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu.

Profesor Durmišević rođen je u Sanskom Mostu 1955. godine gdje je završio osnovnu školu. Gazi Husrev-begovu medresu, Pravni i Filozofski fakultet (orijentalni jezici: arapski, turski i perzijski) završio je u Sarajevu. Magistarski rad pod naslovom Uspostava i pravni položaj Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Heregovini 1883-1899. godine, odbranio je 2000. godine, a doktorski rad pod naslovom Šerijatsko pravo i nauka Šerijatskog prava u Bosni i Hercegovini u prvoj polovini XX stoljeća, 2003. godine. Bio je imam u Sanskom Mostu i Sarajevu, prevodilac za arapski jezik u Libiji, profesor, odgajatelj i sekretar u Gazi Husrev-begovoj medresi, prvi direktor i prvi urednik Muslimanske novinske agenije (MINA), urednik časopisa Islamska misao, novinar i urednik u sedmičnom listu Liljan i Connectum, izvršni urednik časopisa Ljudska prava, predsjednik komisije za izdavačku djelatnost Pravnog fakulteta, šef Katedre za historiju prava i komparativno pravo i rukovodilac II ciklusa studija. Član je redakcije Godišnjaka Pravnog fakulteta i Redakcije Pregleda, časopisa Univerziteta u Sarajevu. Autor je više knjiga (udžbenika i monorafija) i nekoliko desetina članaka iz historije države i prava, kulturne i političke historije Bosne i Hercegovine.

Svečana akademija u povodu Dan državnosti Bosne i Hercegovine

Nakon predavanja profesora Durmiševića, članice literarno-recitatorske sekcije naše škole (Sumeja Hašić, Advija Memišević i Hilal Jašarević), pod vođstvom profesorice Maide Ćerimović, recitovale su stihove o Domovini.

Koristimo priliku da svim građanima Bosne i Hercegovine, u domovini i dijaspori, čestitamo 25. novembar – Dan državnosti Bosne i Hercegovine.