Počela rekonstrukcija ženskog odjeljenja Gazi Husrev-begove medrese: Preci su gradili za nas, mi gradimo za buduće generacije

Gazi Husrev-begova medresa danas je ozvaničila početak radova na rekonstrukciji, dogradnji i adaptaciji objekata ženskog odjeljenja Medrese. Radovi su ozvaničeni žrtvovanjem kurbana u dvorištvu ženskog odjeljenja Medrese.

U proteklih sedam godina Gazi Husrev-begova medresa je realizirala niz projekata rekonstrukcije i obnove infrastrukture kao što su ranije završeni radovi na zgradi muške medrese, obnovljeni internat, učionice, kabineti, amfiteatar i ostalo. Prema riječima direktora Medrese hafiza dr. Mensura ef. Malkića, bila je to svojevrsna priprema za projekat rekonstrukcije, dogradnje i adaptacije ženskog odjeljenja Medrese.

– Ovo je historijski momenat za Islamsku zajednicu, a posebno za Medresu. Želim da podsjetim, da se u ovoj zgradi u proteklom stoljeću odvijala nastava za učenike, a potom i za učenice Gazi Husrev-begove medrese. Prije pedesetak godina tadašnji čelnici Islamske zajednice i Medrese s ovog mjesta su započeli veliku hairli akciju rekonstrukcije i dogradnje zgrade muškog odjeljenja Medrese, prekoputa Gazi Husrev-begove džamije. I tada su nas pomogli dobri ljudi – Bošnjaci muslimani, naši preci. Oni su gradili za nas. Danas mi gradimo za naredne generacije. Hvala Allahu, dž.š., pa je taj zadatak dodijelio našoj generaciji, da bismo se i mi upisali među dobre ljude i vakife – među one koji pomažu na Božijem putu one koji stječu korisno znanje – kazao je direktor Malkić.

Početak radova ne ometa redovno održavanje nastave i redovne aktivnosti u Medresi, jer se već ranije pristupilo izmještanju učenica u zgradu muške medrese, dok su učenici smješteni u zgradu vakufskog kompleksa Gazzaz u naselju Mojmilo, općina Novi Grad, Sarajevo. Za učenike je osiguran redovan prijevoz na nastavu. Zahvaljujući tome, prostor ženskog odjeljenja je oslobođen i započeti su radovi.

– Zahvaljujem se Rijasetu Islamske zajednice na čelu s reisul-ulemom Husein-ef. Kavazovićem, koji su na sjednici održanoj 1. septembra 2022. godine, donijeli zaključak da se odobre sredstva za prvu fazu radova. Naravno, već su se uključili alumnisti i vakifi te se svima njima zahvaljujem – dodao je direktor Malkić.

Direktor Malkić je kazao da je ovo historijski momenat za Islamsku zajednicu, a posebno za Medresu.

– Prije pedesetak godina tadašnji čelnici Islamske zajednice i Medrese s ovog mjesta su započeli veliku hairli akciju rekonstrukcije i dogradnje zgrade muškog odjeljenja. I tada su nas pomogli dobri ljudi – Bošnjaci muslimani, naši preci. Oni su gradili za nas. Danas mi gradimo za naredne generacije – poručio je Malkić.

Da bi se osigurao nesmetan početak radova, učenice su iz ženskog odjeljenja premještene u zgradu muške medrese, dok su učenici smješteni u zgradu vakufskog kompleksa Gazzaz u naselju Mojmilo, općina Novi Grad, Sarajevo.

Nakon održanog sastanka Komisije i proširenog tima za realizaciju prve faze rekonstrukcije ženskog odjeljenja Medrese u dvorištu je obavljeno žrtvovanje kurbana i proučena dova.

Izvor: preporod.info