Reisu-l-ulema posjetio objekat muškog internata u vakufskom kompleksu Gazaz i obišao radove na gradilištu ženskog odjeljenja Gazi Husrev-begove medrese

Danas je reisu-l-ulema Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Husein-ef. Kavazović posjetio objekat internata u vakufskom kompleksu Gazaz u kojem su smješteni učenici Gazi Husrev-begove medrese za vrijeme izvođenja radova na rekonstrukciji, dogradnji i adaptaciji zgrade ženskog odjeljenja Medrese.

Reisu-l-ulema je u pratnji direktora Gazi Husrev-begove medrese dr. hfz. Mensura Malkića i njegovih pomoćnika Halima Husića i Dževada Pleha obišao zgradu i izvršio uvid u stanje objekta i uslove u kojima borave učenici Medrese.

Nakon Gazaza Reisu-l-ulema je obišao radove na gradilištu ženskog odjeljenja Gazi Husrev-begove medrese gdje ga je glavni projektant Nedim Hadžiabdić informisao o radovima dogradnje objekta u okviru I faze rekonstrukcije, dogradnje i adaptacije zgrade ženskog odjeljenja Medrese.

Ovom prilikom Resiu-l-ulema je konstatovao da je ovo jedan veliki projekat i izrazio nadu da će ova akcija, kao i druge unutar Islamske zajednice, biti uspješna. Sretan sam da možemo obići zgradu pripremljenu za internat, potom obići i gradilište, pogledati tok radova i informisati se o planovima izgradnje – kazao je reisu-l-ulema Kavazović.

Prema riječima direktora Gazi Husrev-begove medrese dr. hfz. Mensur-ef. Malkića, početak radova na objektu je historijski momenat za Islamsku zajednicu u Bosni i Hercegovini i naš narod, a posebno za Medresu.

Ovo je generacijski projekat, na čijem je čelu Reisul-ulema i Rijaset Islamske zajednice. Ono što je važno naglasiti jeste da radovi ne ometaju redovno održavanje nastave i redovne aktivnosti u Medresi, jer se već ranije pristupilo izmještanju učenica u zgradu muškog odjeljenja Medrese, dok su učenici smješteni u zgradu vakufskog kompleksa Gazzaz u kojem smo danas bili sa Reisu-l-ulemom.

Nakon obilaska gradilišta reisu-l-ulema Kavazović se sastao sa članovima Komisije koju je imenovao Rijaset Islamske zajednice sa zadatkom da organizira i prati realizaciju I faze projekta. Na sastanku je predsjednik Komisije Zejnil-ef. Rebihić, direktor Uprave za ekonomske i finansijske poslove Rijaseta, informisao Reisu-l-ulemu o radu Komisije i dinamici izvođenja radova. Reisu-l-ulema je poručio članovima Komisije i svim učesnicima gradnje da ovaj projekat treba da obezbijedi što kvalitetnije i savremenije uslove za život i rad učenica Gazi Husrev-begove medrese kako bi im boravak i rad u Medresi bio što lakši i interesantniji.

Na kraju se zahvalio svima koji doprinose realizaciji ovog projekta i zamolio Allaha dž.š. da nas sve pomogne u ovom hairli poslu.