Vijesti i aktuelnosti

Svečana akademija za učenice i učenike u povodu Dana škole

Svečana akademija za učenice i učenike u povodu Dana škole
Svečana akademija za učenice i učenike u povodu Dana škole

U srijedu, 28. decembra 2022. godine, u amfiteatru Gazi Husrev-begove medrese upriličena je Svečana akademija za učenice i učenike povodom 486. godišnjice Medrese, na kojoj su dodijeljene pohvale i nagrade za najuspješnije đake, profesore i profesorice u školskoj 2021/2022. godini.

Svečana akademija za učenice i učenike u povodu Dana škole
Svečana akademija za učenice i učenike u povodu Dana škole

Ove godine, Svečana akademija je organizirana u dvije sesije. Prvoj sesiji prisustvovali su učenice i učenici odjeljenja prvog i drugog razreda, njihovi razrednici i odgajatelji, a u drugoj sesiji učenice i učenici odjeljenja trećeg i četvrtog razreda, njihovi razrednici i odgajatelji.

Svečana akademija za učenice i učenike u povodu Dana škole
Svečana akademija za učenice i učenike u povodu Dana škole

Na samom početku, nakon ašereta koje je proučio učenik četvrtog razreda Armin Arnautović i intoniranja himne Gazi Husrev-begove medrese Naš emire, Husrev-beže prisutnima se obratio moderator programa Hajrudin Mešić, profesor historije i geografije u našoj školi. Želim da vam se zahvalim, što ste došli na ovo mjesto da zajedno obilježimo najvažniji datum u historiji Gazi Husrev-begove medrese. Historija živi od datuma i sjećanja, a datumi su lijepa prilika da pokažu šta nas to povezuje sa događajem kojeg obilježavamo. Dakle, zašto smo se okupili na ovoj svečanosti? Odgovor je slijedeći, ponovo smo zajedno na akademiji upriličenoj u povodu obilježavanja Dana škole. Svako društvo i zajednica obilježavaju važne datume da bi sačuvali sjećanje na značajne ljude i događaje, tako je svakom pojedincu i grupi svojstveno slijedeće pitanje, šta u životu ne smijemo zaboraviti i čega se trebamo sjećati. Za nas ovdje prisutne 8. januar je taj datum kojeg se trebamo sjećati i nikada se ne smijemo umoriti ponavljajući njegovu važnost.

Svečana akademija za učenice i učenike u povodu Dana škole
Svečana akademija za učenice i učenike u povodu Dana škole

Prije nego što je Gazi Husrev-beg, veliki Vakif i utemeljitelj ove škole 08, januara 1537. godine potpisao vakufnamu, divan katibu, dvorskom pisaru izrekao je sljedeće riječi; Mevlana, gradnjom medrese ja želim da Saraj i  Bosna postanu mjestom u kojem će učeni ljudi na znanju graditi budućnost zemlje za koju me veže porijeklo mojih predaka. A kada je na vakufnamu i pečat svoj stavio, ozvaničio je vlastiti zahtjev da medresu pohađaju razumni i vrijedni učenici, a ne nevaljale neznalice. I baš, kao da želji velikog Vakifa nastoje udovoljiti, značajan broj naših učenica i učenika svake godine ostvaruju odlične rezultate u učenju i vladanju, sportskim i raznim vannastavnim aktivnostima. S druge strane, uprava škole i Nastavničko vijeće, imajući u vidu da uspjesi dobijaju na težini kada se nagrade, te da javno priznanje nagradama daje posebnu draž, i sada u povodu dana škole 08. januara odlučilo je dodijeliti pohvale, nagrade i priznanja onim koji su pokazali najbolje rezultate – kazao je u svom obraćanju prof. Mešić.

Svečana akademija za učenice i učenike u povodu Dana škole
Svečana akademija za učenice i učenike u povodu Dana škole

Odlukom Nastavničkog vijeća Gazi Husrev-begove medrese svim učenicama i učenicima koji su prošlu školsku 2021/22. godinu završili sa odličnim uspjehom i primjernim vladanjem, kao i onima koji nisu imali izostanaka, dodijeljene su 162 pohvale i nagrade. Nagrade učenicama i učenicima uručili su njihovi razrednici.

Svečana akademija za učenice i učenike u povodu Dana škole
Svečana akademija za učenice i učenike u povodu Dana škole
Svečana akademija za učenice i učenike u povodu Dana škole
Svečana akademija za učenice i učenike u povodu Dana škole
Svečana akademija za učenice i učenike u povodu Dana škole
Svečana akademija za učenice i učenike u povodu Dana škole
Svečana akademija za učenice i učenike u povodu Dana škole
Svečana akademija za učenice i učenike u povodu Dana škole
Svečana akademija za učenice i učenike u povodu Dana škole
Svečana akademija za učenice i učenike u povodu Dana škole

Zatakmičenja u sportu uručeno je 30 nagrada, a za ostala takmičenja i rezultate u vannastavnim aktivnostima 29 nagrada (Povijest islama, Historija, Arapski jezik, Bosanski jezik, Engleski jezik, debata, literarni konkurs, školski kviz, Prvo međunarodno takmičenje iz Projekta „Pod nebom vedre vjere-Islam i Evropa u iskustvu Bosne“). Ove nagrade učenicima su uručili profesori koji su ih pripremali za takmičenja.

Svečana akademija za učenice i učenike u povodu Dana škole
Svečana akademija za učenice i učenike u povodu Dana škole

Dan škole i ove godine, obilježen je raspisivanjem konkursa za najbolji literarni rad na nivou škole. Tema ovogodišnjeg konkursa bila je Dobrota odolijeva svemu, a sama je neodoljiva. Komisija u sastavu: profesor Mirzet Hamzić, predsjednik, profesorica Maida Ćerimović, član i profesor Edin Balta član, odabrala je tri najbolja rada, a profesor Edin Balta proglasio je pobjednike konkursa.  Prvo mjesto pripalo je učenici hfz. Zerisi Pleh (IVd), drugo mjesto zauzela je Umihana Kadić (IIc), a treće mjesto Emina Delić, učenica IIId.

Nagradu za najuspješnije odjeljenje u učenju i vladanju u školskoj 2021/22. godini dobilo je odjeljenje IVd sa srednjom ocjenom uspjeha 4,64, njihova razrednica Hedija Jusupović i odgajateljica hfz. Almedina Bojić-Rizvić.

Svečana akademija za učenice i učenike u povodu Dana škole
Svečana akademija za učenice i učenike u povodu Dana škole

Nagradu za odjeljenje s najmanje izostanaka  primilo je odjeljenje Id, njihova razrednica Seida Mustafić i odgajateljica Ajla Poturović.

Svečana akademija za učenice i učenike u povodu Dana škole
Svečana akademija za učenice i učenike u povodu Dana škole

Nagrade najuspješnijim razrednicima i odgajateljicama u prošloj školskoj godini uručio je direktor Gazi Husrev-begove medrese doc. dr. hfz. Mensur Malkić. Nakon uručenja nagrada direktor Malkić se zahvalio profesorima i profesoricama, odgajateljima i odgajateljicama koji su itekako zaslužni što učenice i učenici Gazi Husrev-begove medrese danas primaju nagrade. Zahvaljujem se Komisiji za obilježavanje Dana škole: mr. Dževadu Plehu, profesoru Hajrudinu Mešiću i profesorici Maidi Ćerimović.

Posebno se zahvaljujem vama učenicima, koji svojim uspjesima i rezultatima promovišete i afirmišete ovu školu koja u kontinuitetu radi, obrazuje i odgaja punih 486 godina. Vi ste naš ponos. Želim vas podsjetiti da ukoliko budete nastavili vrijedno učiti i raditi, u ime Boga i uz Njegovu pomoć, možete uspjeti u svemu što budete željeli jer ništa nije nemoguće uz pomoć Svemogućeg. Ovome ide u prilog jedna priča koja kaže ovako: Dva su se mala prijatelja klizala po zaleđenom jezeru. Bijaše običan i hladan dan. Dječaci su bez straha uživali u klizanju. Led se iznenada prolomio i jedan od njih propao je u vodu. Voda ne bijaše duboka, ali se led počeo stezati. Drugi je dječak otrčao na obalu, dohvatio kamen i pojurio do unesrećenoga. Svom je snagom razbijao led i uhvativši prijatelja za ruku, izvukao ga iz vode. “Kako ti je to uspjelo? Kako si mogao tim malim kamenom i slabim rukama razbiti tako debeli led?“. Uto se oglasi neki starac: “Ja znam kako je uspio!“. “Kako?” – upitali su ga vatrogasci. Starac je odgovorio: “Nije bilo nikoga da mu kaže kako je to nemoguće.“

Na kraju želim da vas zamolim da iskazujete poštovanje svojim profesorima kao što je to lijepo rekao hazreti Alija: “Ko me nauči jedan harf, zaslužio je moje poštovanje četrdeset godina” – kazao je, između ostalog, direktor Malkić.

Svečana akademija za učenice i učenike u povodu Dana škole
Svečana akademija za učenice i učenike u povodu Dana škole

Sveukupnoj svečarskoj atmosferi doprinio je i muzički nastup naših učenika Hamze Muslima i Lamije Husić.

Svečana akademija za učenice i učenike u povodu Dana škole
Svečana akademija za učenice i učenike u povodu Dana škole
Svečana akademija za učenice i učenike u povodu Dana škole
Svečana akademija za učenice i učenike u povodu Dana škole
Svečana akademija za učenice i učenike u povodu Dana škole
Svečana akademija za učenice i učenike u povodu Dana škole
Svečana akademija za učenice i učenike u povodu Dana škole
Svečana akademija za učenice i učenike u povodu Dana škole
Svečana akademija za učenice i učenike u povodu Dana škole
Svečana akademija za učenice i učenike u povodu Dana škole
Svečana akademija za učenice i učenike u povodu Dana škole
Svečana akademija za učenice i učenike u povodu Dana škole
Svečana akademija za učenice i učenike u povodu Dana škole
Svečana akademija za učenice i učenike u povodu Dana škole
Svečana akademija za učenice i učenike u povodu Dana škole
Svečana akademija za učenice i učenike u povodu Dana škole
Svečana akademija za učenice i učenike u povodu Dana škole
Svečana akademija za učenice i učenike u povodu Dana škole
Svečana akademija za učenice i učenike u povodu Dana škole
Svečana akademija za učenice i učenike u povodu Dana škole
Svečana akademija za učenice i učenike u povodu Dana škole
Svečana akademija za učenice i učenike u povodu Dana škole