Proučena hafiska dova Muhammedu Grbi, učeniku četvrtog razreda Gazi Husrev-begove medrese

Foto: Medžlis Islamske zajednice Sarajevo / medzlis-sarajevo.ba

U petak, 15. septembra 2023. godine, u Ali-Pašinoj džamiji u Sarajevu proučena je hafiska dova Muhammedu Grbi, učeniku četvrtog razreda Gazi Husrev-begove medrese.

Organizator hafiske dove bio je Medžlis Islamske zajednice Sarajevo. Svečanosti su, pored roditelja, rodbine, muhammedovih prijatelja iz razreda i džematlija prisustvovali: izaslanik reisu-l-uleme hfz. Mensud Đulović, izaslanik Muftije sarajevskog dr. Samed Omerdić, Glavni imam Medžlisa islamske zajednice Sarajevo dr. Abdulgafar-ef. Velić, muhaffiz kurra hafiz Sadik Ammar Ebu Humejd, Muhammedov razrednik Edin Balta i odgajatelj Halid Hajdarević.

Hafiz Muhammed Grbo, sin Mustafe i Emine, rođen je 3. oktobra 2005. godine u Sarajevu. Nakon završene osnovne škole upisuje Gazi Husrev-begovu medresu u Sarajevu u kojoj pohađa četvrti razred. Mektepsko obrazovanje završio je u mektebu džamije Kralj Fahd pred muallimom mr. Muhamed-ef. Hafizovićem, kao jedan od najuspješnijih učenika. U toku svog dosadašnjeg školovanja, ostvario je zapažene rezultate, među kojima je i prvo mjesto na XXII finalnom takmičenju mektepske nastave Islamske zajednice u BiH u kategoriji kiraeta za stariji uzrast. Učesnik je Internacionalnog takmičenja u učenju Kur’ana u Kataru 2018. godine.Do završetka osnovne škole i mektebskog obrazovanja Muhammed je napamet naučio trećinu Kur’ana. Hifz nastavlja učiti u Medresi, a svoju prvu hatmu napamet uspješno je završio pred hafizom Adnanom Maatijem, 30. septembra 2022. godine. Pripremu za komisiju počinje 4. oktobra iste godine pred muhaffizom kurra hafizom Ammarom Sadikom Ebu Humejdom.

Hifz Kur´ana proučio je za jedan dan i položio 29. augusta 2023. pred komisijom Rijaseta Islamske zajednice u Sarajevu.

Nakon učenja ašereta koja su učili prisutni hafizi i učenja kratkih sura koje je proučio hafiz Muhammed, hafisku dovu je proučio imam Ali-pašine džamije mr. Muhamed-ef. Hafizović.

Nakon hafiske dove prisutnima se obratio izaslanik Reisu-l-uleme hfz. Mensud Đulović koji je prenio selame i čestitke Reisu-l-uleme, a potom održao prigodan vaz i uručio diplomu i hediju Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini hafizu Muhammedu.

Poklon ispred Gazi Husrev-begove medrese uručio mu je njegov razrednik Edin Balta, profesor bosanskog jezika u Gazi Husrev-begovoj medresi.