Reisul-ulema posjetio učenike prvog razreda Gazi Husrev-begove medrese: Islamska zajednica je ponosna na vas

Foto i tekst: preporod.info

Reisul-ulema Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Husein-ef. Kavazović danas je posjetio učenike prvog razreda Gazi Husrev-begove medrese u Sarajevu, poželio im sreću u njihovom školovanju, te uputio nekoliko savjeta.

– Najvažnije od svega je da radite marljivo i kontinuirano. Mi smo narod Knjige, a zbog toga je jako važno da budemo posvećeni našem obrazovanju. Želim vam svako dobro i da, ako Bog da, sa što boljim uspjehom završite vaše školovanje – kazao im je reisul-ulema.

Ukazavši na određene specifičnosti odgojno-obrazovnog procesa u medresama, reisul-ulema je podsjetio učenike na društvenu ulogu koja im, zbog školovanja ovdje pripada, ali i na odgovornost koju ona nosi.

– Gazi Husrev-begova medresa daje dobre uvjete školovanja i uvijek je to bila prestižna škola. Profesori koji vam ovdje predaju su veoma obrazovani i mogu vam prenijeti znanje, ali obrazovni put je uvijek interaktivan i dvosmjeran, pa je važno da i sami budete uključeni. I od vas zavisi to hoće li naše medrese ostati prestižne škole, a Islamska zajednica je ponosna na vas – poručio im je reisul-ulema Kavazović.

Direktor Gazi Husrev-begove medrese mr. Dževad Pleh je tokom obraćanja učenicima poručio da se ove posjete realizuju već nekoliko godina, naglasivši kako one podsjećaju učenike na to kako ih Zajednica posmatra.

– Upisali ste Gazi Husrev-begovu medresu i imate namjeru da je završite. Ovo je i jedan pokazatelj kako Zajednica gleda na vas. Vi i vaši izbori su značajni, pa reisul-ulema već tradicionalno dolazi susresti se sa učenicima i učenicama prvog razreda – rekao je mr. Pleh.

Prvi razred Gazi Husrev-begove medrese ove godine pohađa 120 učenica i učenika raspoređenih u četiri odjeljenja.