U amfiteatru Medrese promoviran autobiografski roman Mirze Bašića pod nazivom “Spavaj obuven, sine”

U ponedjeljak, 25. septembra 2023. godine u amfiteatru Gazi Husrev-begove medrese, u okviru Tribine “Susreti sa…” promovirana je knjiga “Spavaj obuven, sine”, autora Mirze Bašića. Promociji su prisustvovali učenici i profesori Gazi Husrev-begove medrese na čelu sa direktorom mr. Dževad-ef. Plehom.

O knjizi su, pored autora, govorili profesori Gazi Husrev-begove medrese Mirzet Hamzić i Hajrudin Mešić.

Mirza Bašić, autor romana je kao 15- godišnji dječak u julu 1995. godine uspio preživjeti genocid u zaštićenoj zoni Ujedinjenih nacija. Nakon pada Srebrenice, 28 dana je pokušavao doći do slobodne teritorije, a to svoje iskustvo pisano iz perspektive uplašenog a u ujedno i hrabrog dječaka uspio je pretočiti u pisano djelo, koje je dobilo nagradu za najbolji tekst novih autora Fondacije za izdavaštvo Sarajevo za 2022. godinu.