Učenici i učenice drugog razreda Gazi Husrev-begove medrese posjetili Memorijalni centar Srebrenica – Potočari

U srijedu, 27. septembra 2023. godine, učenici i učenice drugih razreda Gazi Husrev-begove medrese, zajedno sa razrednicima i odgajateljima, posjetili su Memorijalni centar Srebrenica – Potočari kako bi odali počast žrtvama genocida.

Ove godine navršava se punih dvadeset godina od kada je Nastavničko vijeće Gazi Husrev-begove medrese, na prijedlog tadašnjeg pomoćnika direktora za nastavu Ismeta Veladžića, donijelo odluku da svi učenici Medrese organizirano posjete Memorijalni centar i odaju počast žrtvama genocida. Te 2003. godine, svi učenici i učenice te članovi Nastavničkog vijeća posjetili su Potočare. Od tada do danas, nijedna generacija nije završila Medresu a da nije posjetila Memorijalni centar, pa čak ni pandemija COVID-19 nije prekinula ovaj kontinuitet jer su dvije generacije nakon završetka pandemije zajedno posjetile Srebrenicu.

Učenici i zaposlenici Medrese mogu biti ponosni na ovu tradiciju koju ćemo uz Božiju pomoć nastaviti u budućnosti.

Ovogodišnja posjeta počela je okupljanjem učenika i njihovih profesora, u jutarnjim satima, ispred Zemaljskog muzeja Bosne i Hercegovine, kako bi krenuli u posjetu Memorijalnom centru Srebrenica – Potočari, gdje su imali priliku upoznati se sa historijskim činjenicama vezanim za najstrašniji počinjeni genocid u Evropi nakon Drugog svjetskog rata.

Tokom vožnje, učenici i učenice su napravili kraći program, gdje su čitali tekstove posvećene Srebrenici, učili odlomke iz Kur’ana Časnog, donosili tekbire i učili ilahije i kaside te time odali počast šehidima u Srebrenici.

Pri samom dolasku u Memorijalni centar Srebrenica – Potočari, održan je i kratki historijski čas te su učenici i učenice, zajedno sa razrednicima i odgajateljima, nakon obavljenog podne-namaza, proučili hatma-dovu svim šehidima Srebrenice.

Nakon toga, uslijedio je obilazak stare fabrike akumulatora, gdje su imali priliku vidjeti slike te dijelove odjeće i obuće nasrtadalih Srebreničana.

Učenici su imali priliku i pogledati projekciju dokumentarnog filma “Jedna sedmica u julu”, kroz koji su se učenici upoznali sa dešavanjima u Srebrenici jula 1995. godine.

Učenici su svoju posjetu Memorijalnom centru završili ponijevši jednu bitnu po(r)uku sa sobom: da moraju čuvati ono za što su šehidi dali svoj život i u šta su čvrsto vjerovali – svoju vjeru i svoju domovinu, svoj narod.

Povratak u Sarajevo je bio u večernjim satima.

Pripremile: Adna Luković i Nudžejma Kovačević (IIc)