Tribina “Susreti sa…”: Howard Tucker

U četvrtak, 19. oktobra 2023. godine, u organizaciji Udruženja učenika “Gazi Husrev-beg” i u okviru tribine “Susreti sa…”, izvrsno predavanje o temi “Moja bosanska iskustva” održao je Howard Tucker, istražitelj i šef Ureda Međunarodnog suda za ratne zločine počinjene na području bivše Jugoslavije (ICTY).

Tribina “Susreti sa…”: Howard Tucker

Gospodin Tucker je kroz predavanje pokušao predstaviti i podijeliti znanje i iskustvo iz vremena koje je proveo u Bosni i Hercegovini istražujući genocid, ratne zločine i zločine protiv čovječnosti.

Tribina “Susreti sa…”: Howard Tucker

Izvanredno vođenje i ove tribine “Susreti sa…” povjereno je profesoru Hajrudinu Mešiću.

Prisutni učenici i profesori Gazi Husrev-begove medrese imali su priliku postavljati pitanja gospodinu Tuckeru, a on je sa potpunom predanošću i iskrenošću odgovarao na svako pitanje, pružajući uvid u kompleksnost i delikatnost njegovog poziva i aktivnosti. Njegovo predavanje bilo je upotpunjeno stvarnim primjerima iz rada na terenu, čime je prisutnima dodatno približio složenost izazova s kojima se susreću istražitelji koji rade na slučajevima ratnih zločina.

Tribina “Susreti sa…”: Howard Tucker

Ismail Alibegović, predsjednik Udruženja učenika “Gazi Husrev-beg”, izrazio je svoje oduševljenje što je gospodin Tucker pristao učestvovati na tribini. “Njegovo prisustvo ovdje danas predstavlja veliku čast za naše Udruženje i za sve prisutne. Njegovo iskustvo i znanje su neprocjenjivi, a mi smo privilegirani što smo imali priliku čuti ga uživo”, izjavio je Ismail Alibegović.

Tribina “Susreti sa…”: Howard Tucker

Tribina “Susreti sa…” nastavlja se svojom misijom educiranja i inspiriranja učenika i učenica. Ovaj događaj je još jedan primjer kako Udruženje učenika “Gazi Husrev-beg” nastavlja donositi relevantne i zanimljive sadržaje svojim članovima i svima koji su zainteresirani za širenje znanja iz različitih područja. S nestrpljenjem se iščekuju sljedeći gosti i predavanja koja će povećati saznanja i oplemeniti iskustva.

Tribina “Susreti sa…”: Howard Tucker

Druženje sa gospodinom Tuckerom nastavljeno je u musafirhani. Direktor Gazi Husrev-begove medrese, mr. Dževad Pleh, uručio je gospodinu Tuckeru, kao poseban izraz zahvalnosti za izdvojeno vrijeme i predavanje koje je održao, prigodan poklon i monografiju “Gazi Husrev-begova medresa: 480 godina”,

O gostu predavaču

Howard Tucker je veoma iskusan istražitelj s više od 50 godina iskustva u istrazi na prvoj liniji u zemlji i na međunarodnom nivou. Njegovo iskustvo uključuje više od 25 godina detektivskog rada u dvije Velške policije i preko 16 godina istražiteljskog posla i mjesta šefa Ureda Međunarodnog suda za ratne zločine počinjene na području bivše Jugoslavije (ICTY) koji istražuje genocid, ratne zločine i zločine protiv čovječnosti počinjene tokom u periodu 1991-1995., tokom kojeg je djelovao u Holandiji, Bosni i Hercegovini, Kosovu, bivšoj Jugoslovenskoj Republici Makedoniji, Hrvatskoj i Srbiji. Nedavno je također radio kao vođa tima za antikorupcijski program u Gani. Howard je trenutno konsultantski istražiteljski predavač/trener u istragama i procesuiranju ratnih zločina pri Institutu za međunarodne krivične istrage (IICI) sa sjedištem u Holandiji i obučavao je Ukrajinske tužioce i istražitelje uključene u istragu o genocidu, ratnim zločinima i zločinima protiv čovječnosti u Ukrajini. Howard ima magisterij iz forenzičkih istraživanja, kvalifikaciju za nastavu u obrazovanju odraslih i kvalificirani je Međunarodni Vodeći Revizor po Britanskim standardima (International Lead Auditor in British Standards) koji se odnose na industriju privatnih istraživanja. 2018. godine Howard je dobio nagradu C.B.E. (Commander of the Order of the British Empire) na spisku počasti za Kraljičin rođendan za “Službi za međunarodnu pravdu” u vezi s njegovim radom za ICTY u bivšoj Jugoslaviji.