Učenici GHM na tribini Vijeća Kongresa bošnjačkih intelektualaca

Učenici Gazi Husrev-begove medrese na tribini Vijeća Kongresa bošnjačkih intelektualaca

Foto: Lukman Babajić

Učenici Gazi Husrev-begove medrese na poziv Vijeća Kongresa bošnjačkih intelektualaca učestvovali su na javnoj tribini o temi “Mjesto višetomnog rječnika u kulturi Bosne i bošnjackog naroda” čiji je uvodničar bio prof. dr. Dževad Jahić, autor prvog višetomnog rječnika bosanskog jezika.

Moderator tribine bio je Emir Zlatar, generalni sekretar Vijeća.

Prof. Jahić se u predavanju osvrnuo na važnost izrade rječnika za standardizaciju jednog jezika upoređujući višetomne rječnike koje je izradila Jugoslovenska akademija nauka i umjetnosti za čiju je izradu trebalo stotinjak godina i cijela plejada ljudi i rječnik SANU-a na kojem je također radio veliki broj ljudi time naglašavajući koliku je obavezu preuzeo kada je sam bez podrške nadležnih institucija odlučio da radi na izradi jednog ovako važnog projekta.

Učenici su izrazili nadu da će prof. Jahić istrajati i tako obogatiti leksikografiju bosanskog jezika te od zaborava sačuvati jezičko bogatstvo Bosne i Hercegovine.

Tekst: Edin Balta, prof.