Više od 400 učenika i učenica Gazi Husrev-begove medrese posjetili izložbu “Pod nebom vedre vjere – Islam i Evropa u iskustvu Bosne”

Više od 400 učenika i učenica Gazi Husrev-begove medrese posjetili izložbu "Pod nebom vedre vjere – Islam i Evropa u iskustvu Bosne"

Najveća izložba o islamskoj kulturi u Bosni ikad “Pod nebom vedre vjere – Islam i Evropa u iskustvu Bosne”, koju realizira Uprava za obrazovanje i nauku Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini, svečano je otvorena 11. oktobra 2023. godine u Colegium Artisticumu u Sarajevu. Otvorenju su prisustvovali najviši vjerski i državni predstavnici Bosne i Hercegovine, predstavnici diplomatskog kora i javnog života u Bosni i Hercegovini i regiji, te priznati domaći i međunarodni stručnjaci i umjetnici. Svečanom otvorenju izložbe prisustvovao je direktor Gazi Husrev-begove medrese, mr. Dževad Pleh, zajedno sa pomoćnicima Mensurom Kerlom i Naserom Mehmedovićem i sekretarom Benarisom Šehićem. Od dana otvorenja, 11. oktobra 2023. godine, do dana zatvaranja, 18. novembra 2023. godinu, izložbu je posjetilo više od 400 učenika i učenica svih odjeljenja Gazi Husrev-begove medrese, u pratnji razrednika i odgajatelja.

Spomenuti naučno-istraživački, edukativni i izložbeni projekat “Pod nebom vedre vjere – Islam i Evropa u iskustvu Bosne” u okviru dvojezične web platforme i multimedijalne izložbe tematizira i interpretira otvorenost, dinamičnost, vedrinu, jedinstveno duhovno, kulturno, civilizacijsko, političko-pravno nasljeđe, kulturnu baštinu, umjetničke, arhitektonske, graditeljske, naučne, književne, muzičke i druge duhovne izraze i svjetske doprinose bosanskih svjetova islama. Projekat, dakle, na vjerodostojan način pokazuje kako su bosanski muslimani u svom modernom islamskom identitetu, kulturno-civilizacijskoj i povijesno-duhovnoj vitalnosti i otvorenosti integrirani u moderne evropske demokratske, prosvjetiteljske i humanističke vrijednosti i tokove.

lzložba predstavlja dvogodišnji rad više od stotinu osoba koje su po različitim osnovama bile angažirane u ovom projektu, a riječ je o najistaknutijim ekspertima iz oblasti društvenih i humanističkih znanosti, koji su nesebično radili na istraživanju, sistematiziranju i evidenciji svega što je vrijedno iz naše povijesti, kulture i vjere, na svim prostorima Bosne i Hercegovine i Sandžaka.

Posjeta izložbi “Pod nebom vedre vjere – Islam i Evropa u iskustvu Bosne” predstavlja izuzetno važno iskustvo za učenike i učenice Gazi Husrev-begove medrese, pružajući im jedinstvenu priliku da prodube svoje razumijevanje bogate kulturne i duhovne baštine Bosne i Hercegovine. Kroz ovaj edukativni poduhvat, učenici i učenice su imali priliku uživati u raznolikosti islamskog nasljeđa i njegovom doprinosu evropskoj kulturi. Ova posjeta ne samo da obogaćuje njihovo odgojno-obrazovno iskustvo već i potiče otvorenost, razumijevanje i integraciju u šire društvene tokove, čime se grade mostovi između tradicije i savremenosti.