Posjeta učenica prvog razreda Zemaljskom muzeju Bosne i Hercegovine

U četvrtak, 28.12.2023. godine, učenice prvog razreda Gazi Husrev-begove medrese u pratnji odgajateljice Amre Abaz posjetile su stalnu postavku Zemaljskog muzeja Bosne i Hercegovine, kao i predivni Festival svjetla Sarajevo, koji je od ove godine nezaobilazna atrakcija za građane Sarajeva, kao i za mnogobrojno turiste i posjetitelje svih generacija.

Posjeta učenica prvog razreda Zemaljskom muzeju Bosne i Hercegovine

Festival svjetla Sarajevo donosi atraktivne i magične svjetlosne postavke inspirisane ambijentom Botaničkog vrta.
Vrt muzeja je ispunjen impresivnim svjetlosnim skulpturama, video instalacijama i hiljadama lampica.

Posjeta učenica prvog razreda Zemaljskom muzeju Bosne i Hercegovine

Dizajner Admir Šljivnjak, kreator je vizuelnog identiteta festivala – ljiljan od svjetla, a inspiraciju je pronašao upravo u autohtonom Bosanskom ljiljanu. Zemaljski muzej Bosne i Hercegovine je pokrenuo projekat „Četvrtkom izlazim u Zemaljski muzej BiH“, čiji je cilj popularizirati posjetu kulturno-historijskim i naučnim čuvarima naših tekovina i vrijednosti.

Učenice su koncem uspješnog prvog polugodišta korisno vrijeme provele u vremeplovu kroz impresivne postavke na Odjeljenjima za arheologiju, etnologiju i prirodne nauke Zemaljskog muzeja Bosne i Hercegovine, kroz korisno učenje, vrednovanje i jačanje vlastitih spoznaja i čuvanja vlastitog identita.

Posjeta učenica prvog razreda Zemaljskom muzeju Bosne i Hercegovine

Festival svjetla Sarajevo je učinio zajedničko provedeno vrijeme i druženje jako značajnim, a zajedničke fotografije vrlo upečtaljivim i lijepim uspomenama.

Tekst: Amra Abaz, prof.