Posjeta Arhivu Bosne i Hercegovine

U srijedu, 21. februara 2024. godine, članovi historijske sekcije, zajedno sa profesoricom historije Selmom Ćerimagić, posjetili su Arhiv Bosne i Hercegovine.

Arhiv Bosne i Hercegovine, prva moderna arhivska ustanova u Bosni i Hercegovini, osnovan je 1947. godine, rješenjem Vlade Narodne Republike Bosne i Hercegovine. Godine 1965. na osnovi odredbi Zakona o arhivima, nastavio je djelatnost kao Arhiv Bosne i Hercegovine. Pod tim imenom, arhiv djeluje i danas.

Posjeta Arhivu Bosne i Hercegovine

Učenici su imali priliku da dobiju korisne informacije u vezi arhivske građe koja se čuva u Arhivu, te istu vidjeti u depoima. Nažalost, neke prostorije depoa još uvijek nisu uslovne za čuvanje vrijedne arhivske građe koja predstavlja naše nacionalno blago. Učenici su također pogledali izložbu”Dan kada je gorjela historija Bosne i Hercegovine“ koja je podsjetnik na 07. februar 2014. godine kada je zapaljena ova institucija i kada je izgorjelo oko milion dokumenata.

Posjeta Arhivu Bosne i Hercegovine

Učenici su izrazili veliko interesovanje za arhivsku građu koja se čuva u ovoj instituciji, te su ocijenili da je neophodno voditi mnogo više računa o kulturnom nasljeđu i izrazili nadu da će Arhiv Bosne i Hercegovine u skorijoj budućnosti dobiti više adekavatnih prostorija za digitalizaciju vrijedne arhivske građe i opremljene prostorije depoa za čuvanje naše historije.

Posjeta Arhivu Bosne i Hercegovine

Zahvaljujemo se arhivistici gospođi Merimi Serhatlić-Agarević i šefu depoa Arhiva gospodinu Bori Jurišiću na toploj dobrodošlici, na svim korisnim informacijama i ugodno provedenom vremenu u ovoj veoma važnoj arhivskoj ustanovi.