Izvještaj o posjeti fabrika “Milkos“ i “Sinalco“

U subotu, 16.10.2021. godine, učenici izborne nastave hemija i biologija su, zajedno sa profesorima Muškom Memišević i Dževadom Hećom, posjetili fabrike “Milkos” i “Sinalco” u Sarajevu. Posjeti su se dobrovoljno pridružili i učenici nižih razreda. Prevoz je osigurala fabrika “Milkos” a polazak sa Drvenije je bio u 11 sati.

Izvještaj o posjeti fabrika “Milkos“ i “Sinalco“

Dolaskom na odredište, učenike i profesore je dočekao uposlenik tvornice “Milkos” koji je ujedno bio i vodič tog dana. U laboratoriji je upriličeno predavanje o procesima proizvodnje i distribucije njihovih najpoznatijih artikala. Obilazak prostorija, u kojima se vrše procesi proizvodnje i pakovanja mlijeka i mliječnih proizvoda te raznih sokova, obavljen je uz poštivanje svih epidemioloških mjera. Tokom obilaska učenici su bili u mogućnosti doznati od uposlenika koji su to fakulteti potrebni kako bi se i oni mogli zaposliti upravo na tim pozicijama. Izbliza su mogli vidjeti ispiranje ambalaža, punjenje i pakovanje slatkog mlijeka, vajkrema te nastanak plastičnih boca iz epruvete.

Izvještaj o posjeti fabrika “Milkos“ i “Sinalco“

Nakon završenog obilaska, posjetiocima su uručeni simbolični pokloni u vidu proizvoda fabrika “Milkos” i “Sinalco” čiji su proces pravljenja prethodno posmatrali.

Izvještaj o posjeti fabrika “Milkos“ i “Sinalco“

Ovako koncipiranim terenskim nastavama, učenicima se pružaju novi pogledi ka raznim poljima rada kojih mogu biti dio u budućnosti, kao i podizanje svijesti i znanja o porijeklu domaćih proizvoda i načinu njihove proizvodnje.