Vijesti i aktuelnosti

Učenici trećeg razreda Gazi Husrev-begove medrese posjetili „Memorijalni centar“ Potočari i odali počast žrtvama genocida u Srebrenici

Učenici trećeg razreda Gazi Husrev-begove medrese posjetili „Memorijalni centar“ Potočari  i odali počast žrtvama genocida u Srebrenici
Učenici trećeg razreda Gazi Husrev-begove medrese posjetili „Memorijalni centar“ Potočari i odali počast žrtvama genocida u Srebrenici

U subotu 13. novembra 2021. godine, učenici trećegrazreda Gazi Husrev begeve medrese, u pratnji razrednika i odgajatelja, te profesora historije Hajrudina Mešića posjetili su „Memorijalni centar“ Potočari. 

Učenici trećeg razreda Gazi Husrev-begove medrese posjetili „Memorijalni centar“ Potočari  i odali počast žrtvama genocida u Srebrenici
Učenici trećeg razreda Gazi Husrev-begove medrese posjetili „Memorijalni centar“ Potočari i odali počast žrtvama genocida u Srebrenici

U Memorijalmom centru domaćin im je bio kustos Ahmo Mehmedović, koji je učenike upoznao sa radom, izložbom i ostalim sadržajima „Memorijalnog centra“. Imali su priliku da se upoznaju sa osnovnim činjenicama vezanim za genocid u Srebrenici, a bilo je riječi i o stradanju Bošnjaka – Bosanskog srednjeg Podrinja u periodu agresije na Bosnu i Hercegovinu 1992-1995.

Učenici trećeg razreda Gazi Husrev-begove medrese posjetili „Memorijalni centar“ Potočari  i odali počast žrtvama genocida u Srebrenici
Učenici trećeg razreda Gazi Husrev-begove medrese posjetili „Memorijalni centar“ Potočari i odali počast žrtvama genocida u Srebrenici

Kao i svake godine do sada, učenici i profesori su zajednički obavili namaz na musalli Šehitluka Genocida nad muslimanima Bošnjacima u Potočarima i proučili hatma-dovu koju su, ranije, zajedno proučili pred duše žrtava genocida u Srebrenici.

Učenici trećeg razreda Gazi Husrev-begove medrese posjetili „Memorijalni centar“ Potočari  i odali počast žrtvama genocida u Srebrenici
Učenici trećeg razreda Gazi Husrev-begove medrese posjetili „Memorijalni centar“ Potočari i odali počast žrtvama genocida u Srebrenici

Gazi Husrev-begova medresa u kontinuitetu od 2000. godine, shodno Godišnjem programu rada i po posebnom programu koji su, na osnovu dugogodišnjeg iskustva, pripremili profesori historije u našoj školi, organizira posjetu Memorijalnom centru Potočari.

Učenici trećeg razreda Gazi Husrev-begove medrese posjetili „Memorijalni centar“ Potočari  i odali počast žrtvama genocida u Srebrenici
Učenici trećeg razreda Gazi Husrev-begove medrese posjetili „Memorijalni centar“ Potočari i odali počast žrtvama genocida u Srebrenici

S obzirom da prošle školske godine, zbog ograničenja uzrokovanih pandemijom COVID-19, učenici i učenice drugog razreda nisu bili u prilici posjetiti Memorijalni centar, učinili su to ove godine kao učenici trećeg razreda. Time je nastavljen kontinuitet od 2003. godine da niti jedna generacija naših učenika ne završi Medresu a da nije posjetila Memorijalni centar u Potočarima i odala počast žrtvama genocida.

Učenici trećeg razreda Gazi Husrev-begove medrese posjetili „Memorijalni centar“ Potočari  i odali počast žrtvama genocida u Srebrenici
Učenici trećeg razreda Gazi Husrev-begove medrese posjetili „Memorijalni centar“ Potočari i odali počast žrtvama genocida u Srebrenici