Vijesti i aktuelnosti

U Gazi Husrev-begovoj medresi obilježen Međunarodni dan arapskog jezika

U ponedjeljak, 19. decembra 2022. godine u prepunom amfiteatru Gazi Husrev-begove medrese, učenice i učenici naše škole su priredili svečani program povodom obilježavanja Međunarodnog dana arapskog jezika.

U Gazi Husrev-begovoj medresi obilježen Međunarodni dan arapskog jezika
U Gazi Husrev-begovoj medresi obilježen Međunarodni dan arapskog jezika
U Gazi Husrev-begovoj medresi obilježen Međunarodni dan arapskog jezika
U Gazi Husrev-begovoj medresi obilježen Međunarodni dan arapskog jezika
U Gazi Husrev-begovoj medresi obilježen Međunarodni dan arapskog jezika
U Gazi Husrev-begovoj medresi obilježen Međunarodni dan arapskog jezika

Ovogodišnji program je obuhvatao niz aktivnosti u kojima su svoje učešće uzeli učenice i učenici od I do IV razreda, pod mentorstvom profesorica arapskog jezika u Gazi Husrev-begovoj medresi i zajedničkim snagama uljepšali popodne prvog radnog dana u sedmici.

U Gazi Husrev-begovoj medresi obilježen Međunarodni dan arapskog jezika
U Gazi Husrev-begovoj medresi obilježen Međunarodni dan arapskog jezika

Gosti su imali priliku saznati nešto više o arapskom jeziku, djelima koja su na njemu nastala te znanostima o kojima se prije mnogo godina, zahvaljujući upravo arapskom jeziku, učilo. Govorilo se o arapskom i na arapskom i prisutni su mogli na veoma interesantan način saznati nešto više o arapskom jeziku i zemljama u kojima je on službeni jezik.

U Gazi Husrev-begovoj medresi obilježen Međunarodni dan arapskog jezika
U Gazi Husrev-begovoj medresi obilježen Međunarodni dan arapskog jezika

Arapski jezik se ubraja među šest službenih jezika organizacije Ujedinjenih nacija. 18. decembar, kao Međunarodni dan arapskog jezika, obilježava se od 2012. godine, a podudaran je sa datumom iz 1973. godine, kada je Generalna skupština Ujedinjenih nacija prihvatila arapski jezik kao šesti službeni jezik Organizacije. Arapskim jezikom danas govori više od 300 miliona ljudi, te je službeni jezik u 24 države svijeta.

U Gazi Husrev-begovoj medresi obilježen Međunarodni dan arapskog jezika
U Gazi Husrev-begovoj medresi obilježen Međunarodni dan arapskog jezika

Uporedo sa svim svojim školskim obavezama, učenice i učenici Gazi Husrev-begove medrese su uzeli učešće i u prigodnom programu obilježavanja Međunarodnog dana arapskog jezika, koji se održao 19.12.2022.g., u prostorijama Školskog centra Maarif Schools of Sarajevo. Zajedno sa učenicima Maarif Schools of Sarajevo i Prve bošnjačke gimnazije, učinili su da publika uživa u programu obilježavanja ovog posebnog dana.

U Gazi Husrev-begovoj medresi obilježen Međunarodni dan arapskog jezika
U Gazi Husrev-begovoj medresi obilježen Međunarodni dan arapskog jezika

Dan ranije, tačno 18. decembra, učenici naše škole su učestvovali i u realizaciji emisije na Radio Bir, u okviru projekta „Moja medresa“, a povodom obilježavanja Međunarodnog dana arapskog jezika.

U Gazi Husrev-begovoj medresi obilježen Međunarodni dan arapskog jezika
U Gazi Husrev-begovoj medresi obilježen Međunarodni dan arapskog jezika

U ugodnoj atmosferi, uz melodični arapski jezik, svim slušaocima popodnevnog programa radija Bir su poklonili svoje vrijeme i prenijeli im dio onoga što osjećaju prema jeziku Kur'ana, tog nepresušnog izvora jezika koji slavi svoj dan.

U Gazi Husrev-begovoj medresi obilježen Međunarodni dan arapskog jezika
U Gazi Husrev-begovoj medresi obilježen Međunarodni dan arapskog jezika
U Gazi Husrev-begovoj medresi obilježen Međunarodni dan arapskog jezika
U Gazi Husrev-begovoj medresi obilježen Međunarodni dan arapskog jezika
🎓 ALUMNIREGISTRACIJA
+