Otvorena izložba autorice Saše Mesić u Gazi Husrev-begovom hanikahu

U utorak, 25. aprila 2023. godine, u Gazi Husrev-begovom hanikahu upriličeno je otvorenje izložbe pod nazivom „Sav taj Jezz“ autorice Saše Mesić. Riječi dobrodošlice prisutnima je uputio mr. Dževad Pleh, direktor Medrese, rekavši da je izuzetna čast imati priliku ugostiti ovakvu izložbu vrsne autorice i velikog prijatelja Sarajeva upravo u hanikahu Gazi-Husrev begove medrese. Nakon uvodnih riječi direktora Medrese mr. Dževada Pleha, prisutnima se obratila autorica Saša Mesić. Autorica se toplo zahvalila Gazi Husrev-begovoj medresi i istaknula kako je čini sretnom što svoju prvu izložbu ima upravo u gradu Sarajevu.

Otvorena izložba autorice Saše Mesić u Gazi Husrev-begovom hanikahu

Voditelji na ovoj manifestaciji Amila Ibrica i Ahmed Bešlić, učenici četvrtog razreda Gazi Husrev-begove medrese, čitali su dijelove uvodnog teksta za Katalog izložbe novinarke i istoričara umjetnosti Jadranke Dizdar: Saša Mesić je neobična i neuobičajena pojava u svijetu arta. Inventivna i odvažna čitav život plovi artističkim vodama. Slikarstvo, umjetnička fotografija, kiparstvo, eksperimenti s ambijentalnim instalacijama, keramika, dizajniranje nakita, sve su to prostori mašte koje s lahkoćom kombinira. Svijet boje je njezino carstvo, a priroda vječna inspiracija.

Otvorena izložba autorice Saše Mesić u Gazi Husrev-begovom hanikahu

Taj začuđen pogled ispunjen je nadom, energijom i ljepotom koji naš planet čine divnim. Izrazita je skolonost simbolici i snažnim, jasnim bojama. Tako je primjerice ružmarin, simbol ljubavi, vjernosti ali i sjećanja, ovdje scenografija prizora u kojem priroda pripovijeda dok samo privilegirani znaju slušati. Svečanost boja, optimizam i vitalnost poteza imaju univerzalnu moć, dopiru do svakog srca.

Otvorena izložba autorice Saše Mesić u Gazi Husrev-begovom hanikahu

Tematizirane su najrazličitije životne sfere, od senzacija iz prirode (“Odmor”, “Zujanje pčela i bumbara”, “Pod morem” i dr. ), detalja svakodnevnice ili uspomena (“Ode ljeto”, “Komšinica”, “Na sličugama”), propitivanja duhovnosti (“Eretz Yisrael i Toma”, “Molitva”, “Put u Meku”), metafizike i kvantne fizike (“Akaša”, “Kvantni život stanice”)… sve do krajnje simplificiranog i uvjerljivog “Portreta BB” (Borisa Bučana) ili višeznačne, intrigantne, enigmatične kompozicije “Crvena nit Jakova Blaževića”.

Otvorena izložba autorice Saše Mesić u Gazi Husrev-begovom hanikahu

U kompozicijskom smislu, slikama osigurava ono što Kandinski naziva “vizualnom glazbom”. No u Sašinim djelima čista estetska ekspresija uključuje i asocijacije koje prizorima daju profinjenu dozu dramatičnosti. Ostvarenja “Kod Savičevića 1. i 2.”, “Oslobođenje”, “Stribor”, “Crne patke”, i “Zen “, “Patke u letu” su najupečatljiviji primjeri koji govore o iznimnom slikarskom potencijalu i snazi.

Otvorena izložba autorice Saše Mesić u Gazi Husrev-begovom hanikahu

Poruke su svevremene. Afirmiraju slobodu, imaginaciju, toleranciju i poštovanje svega što je drugčije. Govore o životu koji nas okružuje, svijetu u kojem živimo i o nama samima. Slikarstvo Saše Mesić je inspirirajući pogled na moć ženskog uvida u stvari ali i daleko od svakog getoiziranja u smislu tkz. Ženske umjetnosti.

Otvorena izložba autorice Saše Mesić u Gazi Husrev-begovom hanikahu

Saša Mesić je po profesiji geolog, doktorica znanosti i radi u struci. Za geologiju kaže da privlači ljude s maštom. Odgovarajući na pitanje što za nju osobno znači kontakt s prirodom u jednom od intervjua rekla je sljedeće: “Zemlja je živi organizam, njena elektromagnetska energija utječe na naše tjelo i na našu psihu. Ta interakcija čovjeka i prirode djeluje kao meditacija, pročišćavajuće. Priroda nas stabilizira i uravnotežuje, počinjemo osjećati ljepotu života i čudo prirode oko sebe. … Nakon toga se sve može s lahkoćom, boje se nameću, oblici se jasnije vide. Naprosto si otvoren za stvaranje, otvoren za Božiji dar”

Otvorena izložba autorice Saše Mesić u Gazi Husrev-begovom hanikahu

Na samom kraju prisutnima se obratio, i ujedno otvorio izložbu, bivši predsjednik Hrvatske i otac autorice, Stjepan Mesić.

Izložba će trajati do 09.05.2023. godine.