Učenici Gazi Husrev-begove medrese učestvovali u programu otvorenja izložbe “Poezija Bošnjaka u rukopisima Gazi Husrev-begove biblioteke”

Učenici Gazi Husrev-begove medrese učestvovali u programu otvaranja izložbe “Poezija Bošnjaka u rukopisima Gazi Husrev-begove biblioteke”

U ponedjeljak, 11.12.2023. godine, u Centru za kulturu i edukaciju „Safet Zajko“, održano je predavanje i otvorena izložba „Poezija Bošnjaka u rukopisima Gazi Husrev-begove biblioteke“. Moderator programa je bila Šahsena Đulović, saradnica za odnose s javnošću Gazi Husrev-begove biblioteke, koja je na početku programa, u čast nedavno preminulog bosanskohercegovačkog pjesnika rahmetli Hadžema Hajdarevića, pročitala njegovu pjesmu “Posljednje jutro” a zatim je direktor Gazi Husrev-begove biblioteke mr. Osman Lavić izrazio zahvalnost Općini Novi Grad na saradnji i podršci koja traje niz godina, istakavši da je to vjetar u leđa za rad i napredovanje u kulturi.

Gazi Husrev-begova biblioteka u Sarajevu svake godine u saradnji sa Općinom Novi Grad Sarajevo organizuje više kulturno-edukativnih projekata s ciljem da se javnosti prezentuje bogatstvo bosanskohercegovačke kuturne baštine i historije.

Veoma sadržajno predavanje održao je turkolog mr. Emrah Seljaci čije je naučno interesovanje usmjereno ka književnoj baštini Bošnjaka nastaloj na orijentalnim jezicima. U svom dosadašnjem radu, mr. Seljaci je napisao nekoliko naučnih knjiga i radova koji se tiču kulturne, duhovne i književne baštine Bošnjaka u osmansko doba. Između dva bloka predavanja članovi Literarno-recitatorske sekcije Gazi Husrev-begove medrese čitali su odabrane stihove bošnjačkih pjesnika, dok su članovi Horske sekcije izveli dvije sevdalinke.

Nakon toga, otvorena je istoimena izložba, autora Ruhulaha Hodžića, na kojoj je predstavljen samo dio od 700 imena Bošnjaka i Bošnjakinja, koji su kao gotovo ni jedan drugi narod u Evropi, osim na svom maternjem jeziku, svoj književni izražaj imali i na arapskom, turskom i perzijskom, a pored latiničnog pisma koristili su se glagoljicom, ćirilicom i arapskim pismom.

Tekst: ghb.ba
Foto: Centar za kulturu i edukaciju “Safet Zajko”