First Visoko Enterpreneurship Bootcamp, na kojem su učestvovali polaznici sedam srednjih škola, održan je 20. i 21. januara u prostorijama Medrese “Osman-ef. Redžović” u Visokom.
Ukupno 25 budućih poduzetnika prošli su intenzivan dvodnevni proces obuke i vježbi koje su realizirali mentori, prof. dr. Mohammad Al-Saghir (University of Dundee, UK) i prof. dr. Mir Dost (University of Winchester, UK).
Svoje predstavnike na ovom kampu imali su Karađoz-begova medresa iz Mostara (Omar Ortaš, Šuta Amina i Dalila Subašić), Elči Ibrahim-pašina medresa iz Travnika (Lejla Trako, Amel Omerović i Halid Tarakčija), Behram-begova medresa iz Tuzle (Kanita Dizdarević, Melika Šestan i Enesa Balić), Gazi Husrev-begova medresa iz Sarajeva (Lukman Babajić, Hadžera Beganović i Abdulkerim Selimović), Medresa “Reis Džemaludin Čaušević” iz Cazina (Jusuf Mašić, Amar Babić i Emir Omeragić), MSŠ “Mehmedalija Mak Dizdar” iz Breze (Amila Smailbegović i Nahla Smajić), te predstavnici škole domaćina (Fatima Babović, Nedim Smajić, Vedad Alihodžić, Amina Uzunalić, Hasena Solak, Hfz. Madžid Aganhodžić, Mustafa Džakmić i Zahid Delić ).
Tokom prvog dana kampa polaznici su slušali niz predavanja i vježbi koje su im pomogle da steknu znanja i vještine potrebne za pravilnu artikulaciju poslovnih poduzetničkih ideja. Formirani su i timovi koji su dobili praktične zadatke realizirane narednog dana. Svaka grupa je zajednički razvila svoju originalnu poslovnu ideju, artikulirala je u skladu sa dobrom poslovnom praksom, i na kraju prezentirala pred sudijama – “investitorima” koje je trebalo uvjeriti da su ideje dobre i vrijedne investiranja.
Svi učesnici dobili su certifikate. Tim sudija je odabrao tri najbolje ideje i dodijelio novčane nagrade njihovim autorima.
Prvu nagradu dobio je projekat “Bridge to the past” (Dalila Subašić, Zahid Delić, Amina Šuta, Abdulkerim Selimović, Fatima Babović i Amar Babić), drugu “Lil print” (Anesa Balić, Lukman Babajić, Halid Tarakčija i Melika Šestan) i treću “Quick in click” (Nahla Smajić, Amina Uzunalić, Hasena Solak, Mustafa Džakmić i hfz. Madžid Aganhodžić).
Ovaj projekt partnerski su realizirali Centar za izvrsnost poduzetništva organizacije International Waqf Fund iz Birminghama, UK, i Medresa “Osman-ef. Redžović”, sa željom da mladim ljudima iz cijele Bosne i Hercegovine sklonim poduzetništvu omoguće da uz mentorstvo vrhunskih eksperata sa međunarodnom akademskom karijerom i najboljih dostupnih trenera iz ove oblasti steknu znanja i vještine koje će im pomoći da preuzmu odgovornost za poslovnu i ekonomsku budućnost Bosne i Hercegovine.
Potpisan je i Memorandum o razumijevanju između International Waqf Fund, Birmingham, UK, koji odnedavno ima registriranu podružnicu i u Bosni i Hercegovini, te Medrese “Osman-ef. Redžović”.
Potpisnici Memoranduma očekuju da projekt preraste u poduzetničku akademiju “Visoko Business Academy”, koja će redovno organizirati edukaciju iz poduzetništva i drugih tema iz oblasti ekonomije važnih za mlade ljude i budućnost Bosne i Hercegovine.
– Formalno obrazovanje prolazi kroz neku vrstu krize. Alternative formalnom obrazovanju kao putu profesionalnog i ličnog razvoja sve su brojnije i raznovrsnije. Svjesni toga, osjećamo obavezu da našim učenicima stalno nudimo drugačije obrazovno iskustvo, da kroz projekte jačamo njihove kompetencije i bolje ih pripremamo za vrijeme u kojem žive i koje dolazi. Ponosni smo na povjerenje koje su nam ukazali međunarodni eksperti okupljeni oko organizacije International Waqf Fund iz Birminghama. Saradnja sa njima znači da će ne samo učenici medresa, nego i drugih srednjih škola širom Bosne i Hercegovine imati pristup resursima, akademskom znanju, praktičnom iskustvu i kapitalu potrebnom za pokretanje samostalnog biznisa – kazao je direktor Medrese Dženan Handžić i potvrdio opredijeljenost ove škole drugačijem pristupu obrazovanju, prilagođenom savremenim kretanjima i krupnim promjenama u društvu kojima svakodnevno svjedočimo.
Tekst: Dženan Rezaković/preporod.info