Istraživanja, izlaganja i prezentacije učenika i učenica Medrese o rahmetli profesoru Mustafi Sušiću

Učenici i učenice Medrese su na nekoliko prethodnih nastavnih časova predmeta Fikh, kroz samostalna istraživanja, izlaganja i prezentacije, osvježili sjećanje na život, djelo i doprinos Medresi profesora Mustafe Sušića koji je u Medresi od školske 1993/1994. godine predavao Fikh i kaligrafiju. Ovaj hvale vrijedan poduhvat učenika i učenica pod mentorstvom profesorice dr. hfz. Behije Durmišević nije samo posvećen oživljavanju sjećanja na profesora Sušića, već naglašava i značaj njegovih doprinosa Medresi i Islamskoj zajednici u Bosni i Hercegovini općenito.

Profesor Sušić, autor udžbenika Fikhu-l-ibadat za prvi i drugi razred medresa, kao i udžbenika Usul-i fikh za četvrti razred medrese, ostavio je neizbrisiv trag i pečat u širem kontekstu islamskog obrazovanja, čime su njegova dostignuća postala vrijedan dio kulturne i vjerske baštine.

Njegova višedecenijska predanost obrazovanju, imamskoj službi i ulozi muvekkita Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini dodatno su istaknuti, što čini profesora Sušića izuzetno važnom figurom u povijesti islamskog obrazovanja u Bosni i Hercegovini. Njegovo naslijeđe nije samo ograničeno na udžbenike, već obuhvata i etičke vrijednosti te duhovnu predanost koja je nadahnula brojne generacije učenika Medrese.

Ovom prilikom učenici i učenice su se prisjetili da je rahmetli profesor Sušić završio Gazi Husrev-begovu medresu u Sarajevu i Fakultet šerijatskog prava i arapske književnosti u Bagdadu 1972. godine. Nakon odsluženja vojnog roka, studija, te imamske službe u Trebinju, Dubrovniku i Sanskom Mostu, 1989. godine Mustafa Sušić dolazi u Vjersko-prosvjetnu službu tadašnjeg Starješinstva Islamske zajednice Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Slovenije, gdje je ostao do 1993. godine. U Gazi Husrev-begovoj medresi je radio do novembra 2010. godine, kada je otišao u penziju. Na ahiret je preselio 17. decembra 2023. godine u 81. godini života. Njegov mezar nalazi se u mezaristanu Umoljani – Bjelašnica.

Nadam se da će ovakve inicijative nastaviti oživljavati uspomene na profesora Sušića, ali i na druge profesore i profesorice Medrese, čime će se njegovo naslijeđe čuvati i prenositi na buduće generacije učenika Medrese.