Učenici i učenice Medrese učestvovali u cjelodnevnom naučnom programu Particle Therapy Masterclass

U ponedjeljak, 12. februara 2024. godine, na Odsjeku za fiziku Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, održan je cjelodnevni naučni programu Particle Therapy Masterclass.

Nedžma Durović (IIb), Krdžić Ahmed (IIa), Sara Rešidović (IIc), Tolja Hair (Ib) i Ribo Ismail (Ib), učenici i učenice Gazi Husrev-begove medrese, bili su među 140 učenika i učenica iz dvanaest srednjih škola iz Bosne i Hercegovine koji su imali priliku slušati predavanja o poznatim fizičarkama i unaprijediti svoje znanje o primjenama fizike u medicini.

Događaj je uključivao i radionice u okviru kojih su učenici, korištenjem odgovarajućeg softvera, izrađivali plan radioterapije. Radni dan je zaključen videokonferencijom u kojoj su osim Odsjeka za fiziku učestvovali GSI Helmholtz centar za istraživanje teških jona (Darmstadt, SR Njemačka) te pet drugih institucija na kojima je istog dana održan Particle Therapy Masterclass (iz Češke, Sjeverne Makedonije, Bugarske, Italije i Alžira).

Nadamo se da je održani Particle Therapy Masterclass uspio učenicima ponuditi dublji uvid u čari medicinske fizike, te da im je probudio interes da i u budućnosti uče o ovoj zanimljivoj oblasti fizike.

Na kraju se zahvaljujemo Elmi Macić, predmetnoj nastavnici fizike i voditeljici Sekcije fizike u Gazi Husrev-begovoj medresi, koja je spomenutim učenicima i učenicama omilila fiziku i potaknula ih da se uključe u ovu vannastavnu aktivnost. Svakako da zahvalnost dugujemo i prof. dr. Azri Gazibegović-Busuladžić, predavačima i vrijednim studentima volonterima Odsjeka za fiziku Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Sarajevu bez kojih organizacija ovog događaja ne bi bila moguća.

Više informacija na: https://fizika.pmf.unsa.ba/odrzan-particle-therapy…/

Foto: fizika.pmf.unsa.ba