Učenici Gazi Husrev-begove medrese posjetili Fakultet islamskih nauka Univerziteta u Sarajevu

U utorak, 27. februara 2024. godine, grupa učenika i učenica Gazi Husrev-begove medrese (članovi izborne grupe Akaid — Fikh) posjetili su Fakultet islamskih nauka Univerziteta u Sarajevu u pratnji predmetne nastavnice fikha dr. hfz. Behije Durmišević.

Učenike su primili i ugostili prof. dr. Mustafa Hasani i njegovi saradnici iz dekanata prof. dr. Zehra Alispahić, prodekan za naučnoistraživački rad i prof. dr. Ahmet Alibašić, prodekan za nastavu.

Dekan Fakulteta islamskih nauka Univerziteta u Sarajevu upoznao je učenike da je Fakultet islamskih nauka Univerziteta u Sarajevu baštinik najranijih islamskih obrazovnih ustanova u Bosni i Hercegovini koje su nastale u doba osmanske vladavine (1463.-1878.) kada znatan dio domaćeg stanovništva prima islam, ali i visokoškolskih islamskih obrazovnih ustanova koje su nastale u periodu Austro-Ugarske vladavine, Šerijatsko-sudačke škole ili Mekteb-i nuvvaba (1887.) i Više islamske šerijatsko-teološke škole (1937.). Sa afirmacijom nacionalnog identiteta bosanskih muslimana tokom šezdesetih i sedamdesetih godina 20. st. otvorio se prostor slobodnijem djelovanju pa je 15. ševvala 1397. godine, odnosno, 29. septembra 1977. godine, po odluci Vrhovnog islamskog starješinstva u SFRJ i Sabora IZ-e, osnovan Islamski teološki fakultet, čiji prvi svršenici unose novi kvalitet u iskustvo islama u Bosni i Hercegovini i na prostoru bivše Jugoslavije. Prof. dr. Hasani istakao je da je Fakultet islamskih nauka u Sarajevu najstarija institucija visokoškolskog islamskog obrazovanja u Evropi. Od 2013. godine Fakultet islamskih nauka je punopravna članica Univerziteta u Sarajevu. Osim toga, dekan prof. dr. Mustafa Hasani predstavio je i studijske programe. Naglasio je da studijske programe u vrlo dobrim uvjetima izvodi nastavno osoblje koje je svoja znanja stjecalo na renomiranim bosanskohercegovačkim i svjetskim univerzitetima.

Ovaj susret i posjeta bili su prilika za brojna pitanja radoznalih učenika i učenica. Prof. dr. Zehra Alispahić posebnu pažnju posvetila je prezentaciji brojnih vannastavnih aktivnosti studenata Fakulteta islamskih nauka Univerziteta u Sarajevu koje realizira Udruženje studenata Fakulteta. Prof. Alispahić i prof. Alibašić istakli su brojne prednosti izbora i upisa upravo Fakulteta islamskih nauka Univerziteta u Sarajevu kao i njegovu misijsku ulogu i dimenziju. Nezaobilazno je bilo spomenuti da su najuspješniji i najbolji studenti, dobitnici zlatnih i srebrenih znački Univerziteta u Sarajevu u prethodnoj akademskoj godini, bili upravo studenti Fakulteta islamskih nauka i alumnisti Gazi Husrev-begove medrese.

Zahvaljujemo se dekanu prof. dr. Mustafi Hasaniju i njegovim saradnicima na toploj dobrodošlici, na svim korisnim informacijama i ugodno provedenom vremenu na Fakultetu islamskih nauka Univerziteta u Sarajevu.