Februar – mjesec borbe protiv vršnjačkog nasilja

U Gazi Husrev-begovoj medresi su tokom mjeseca februara realizirane brojne aktivnosti usmjerene na prevenciju svih oblika vršnjačkog nasilja. Glavni cilj ovih aktivnosti bio je podizanje svijesti o važnosti tematike vršnjačkog nasilja među srednjoškolcima.

Februar – mjesec borbe protiv vršnjačkog nasilja

Učenice i učenici trećeg i četvrtog razreda su, pored redovnih aktivnosti i sadržaja na časovima odjeljenske zajednice, obilježili 6. februar, kantonalni Dan borbe protiv vršnjačkog nasilja na časovima psihologije, pedagogije i didaktike.

Februar – mjesec borbe protiv vršnjačkog nasilja

Učenici su razmjenjivali iskustva, pružili podršku jedni drugima, te poslali jasnu poruku da vršnjačko nasilje može biti prisutno u svakodnevnim situacijama, ali se blagovremenom detekcijom i preventivnim djelovanjem mogu spriječiti dalekosežne posljedice.

Februar – mjesec borbe protiv vršnjačkog nasilja

Međunarodni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja, poznat kao „Dan ružičastih majica“, obilježen je 28. februara 2024. godine u Medres, tradicionalno zadnje srijede u mjesecu februaru, s naglaskom na nastavnom predmetu demokratije i ljudskih prava.

Tradicija obilježavanja ovog dana započela je u Kanadi 2007. godine, kao podrška dječaku koji je bio žrtva vršnjačkog nasilja zbog nošenja ružičaste majice, simbola podrške majci oboljeloj od karcinoma. Od tada, Međunarodni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja obilježava se u školama i drugim ustanovama i institucijama širom svijeta.

Zlostavljanje spomenutog dječaka, posvećenog podršci liječenju teško oboljele majke, spriječeno je kreativnom i inteligentnom inicijativom školskih kolega. Ružičaste majice, nošene solidarno s dječakom, postale su prepoznatljiv simbol inicijative i kasnije Međunarodnog dana borbe protiv vršnjačkog nasilja u školama.

Želimo se zahvaliti profesoricama Amri Abaz, Edini Sokolović Lazović i Selmi Ćerimagić za podršku svim aktivnostima vezanim uz borbu protiv vršnjačkog nasilja. Koordinatori aktivnosti bili su Mensur Kerla, pomoćnik direktora za nastavu, i Maida Vuković Džakmić, pedagog.