Vijesti i aktuelnosti

Zapis sa ekskurzije u Ohrid i Strugu

Zapis sa ekskurzije u Ohrid i Strugu
Zapis sa ekskurzije u Ohrid i Strugu

Gazi Husrev-begova medresa je i u ovoj školskoj godini organizirala nagradno putovanje za učenice i učenike koji su u prošloj školskoj godini ostvarili zapažene rezultate u vannastavnim aktivnostima: rad u redakcijama đačkog lista „Zemzem“ i radioemisije „Moja medresa“, rad u debatnoj, horskoj, recitatorskoj, dramskoj sekciji, kao i za učenice i učenike koji su učestvovali u pripremi i realizaciji svečanih programa naše škole.

Zapis sa ekskurzije u Ohrid i Strugu
Zapis sa ekskurzije u Ohrid i Strugu

Ranije su organizirane ovakve ekskurzije, te su tim povodom posjećeni Skoplje, Priština, Zagreb, Tirana i Drač u Albaniji, Ljubljana, Budimpešta, Beč, Prag kao i brojne medrese i fakulteti širom Bosne i Hercegovine i Balkana.

Zapis sa ekskurzije u Ohrid i Strugu
Zapis sa ekskurzije u Ohrid i Strugu

Ove godine smo u periodu od 29. februara do 3. marta posjetili grad Ohrid u Sjevernoj Makedoniji. Putovanje je počelo u večernjim satima iz Sarajeva, a nakon višesatne vožnje autobusom, uz nekoliko usputnih zaustavljanja, džuma-namaza u Edhem-begovoj džamiji u Tirani i kraćeg razgledavanja glavnog grada Albanije, u Ohrid smo stigli u petak navečer i smjestili se u hotel Izgrev. Slobodno vrijeme iskoristili smo u šetnji obalom Ohridskog jezera, druženju i odmoru, uživajući u predivnoj večeri i zvjezdanom nebu iznad nas.

Zapis sa ekskurzije u Ohrid i Strugu
Zapis sa ekskurzije u Ohrid i Strugu

Naredni dan smo se nakon doručka zaputili u obilazak Ohrida. Naučili smo mnogo a zanimljiva je bila činjenica da je u prošlosti grad imao čak 365 crkvava, po jednu za svaki dan u godini. Jedna od značajnih građevina koju smo posjetili bila je i džamija Ali Pasha koja predstavlja važan dio kulturne raznolikosti Ohrida. Ova prekrasna džamija svojom arhitekturom i bogatom poviješću svjedoči o različitim utjecajima koji su oblikovali identitet grada kroz vijekove. Prošetali smo njenim dvorištem i divili se njenoj ljepoti, istražujući bogatu kulturnu baštinu koja čini Ohrid tako posebnim.

Zapis sa ekskurzije u Ohrid i Strugu
Zapis sa ekskurzije u Ohrid i Strugu

Krstarenje Ohridskim jezerom pružilo nam je priliku da uživamo u spektakularnom pogledu na okolne planine i kristalno čisto jezero. Ova jedinstvena avantura obogatila je naše iskustvo i ostavila dubok dojam na nas.

Zapis sa ekskurzije u Ohrid i Strugu
Zapis sa ekskurzije u Ohrid i Strugu

Važno je spomenuti da je jedan od razloga odabira baš ovog grada za ovogodišnju ekskurziju bio učenik prvog razreda naše škole Nihad Juskoski te njegova porodica i komšije. Ugostili su nas u svom selu Labunište koje se nalazi nedaleko od Struge. U džamiji u Labuništu klanjali smo akšam-namaz koji je predvodio prof. hfz. Nedžad Ćeman. Nakon akšama, hor Gazi Husrev-begove medrese je proučio prigodan mevlud a vaz je kazivao direktor Gazi Husrev-begove medrese mr. Dževad Pleh. Program je završen Nihadovim učenjem odlomka iz Kur’ana. Druženje smo nastavili uz večeru s domaćinima u Labuništu koji su nas predivno ugostili i čast nam je što smo imali priliku steći nova poznanstva.

Zapis sa ekskurzije u Ohrid i Strugu
Zapis sa ekskurzije u Ohrid i Strugu

Naredni dan ujedno je bio i naš posljednji dan putovanja. U povratku smo iskoristili priliku da posjetimo i grad Skadar u Albaniji.

Koristimo priliku da čestitamo i zahvalimo se i našim učenicama i učenicima koji su još jednom pokazali da su odgovorni, primjerni i dostojni imena naše škole. Zahvaljujemo se i osoblju turističke agencije Ventura Travel na ugodnoj vožnji i uslugama koje su nam pružali tokom ovog putovanja. Zahvaljujući pozitivnoj energiji naših profesora, učenika i vodiča, ovaj će nam grad i ova ekskurzija zauvijek ostati u prelijepom sjećanju.

Zapis sa ekskurzije u Ohrid i Strugu
Zapis sa ekskurzije u Ohrid i Strugu

Na kraju, posebno se zahvaljujemo braći Ahmedu i Vebiji Bekirovski, Jakub-ef. Kazimovskom i prof. Jusuf-ef. Čoloviću, koordinatoru za saradnju bošnjačkih džemata u Sjevernoj Makedoniji i Rijaseta Islamske zajednice u Bosni I Hercegovini, što su naš boravak učinili ugodnim i nezaboravnim.

Zapis sa putovanja pripremila Hadžera Beganović