Učenici Gazi Husrev-begove medrese učestvovali na Naučno-popularnom skupu Volim matematiku 2024.

Udruženje matematičara Kantona Sarajevo, u saradnji s Odsjekom za matematičke i kompjuterske nauke Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, uspješno je organiziralo Naučno-popularni skup “Volim matematiku” 4. i 5. marta 2024. godine u Dječijoj Kući na Grbavici.

Skup je dio istoimenog projekta i organiziran je u povodu Međunarodnog dana matematike koji se obilježava 14. marta. Cilj skupa je predstaviti matematiku i STEM općenito među učenicima osnovnih i srednjih škola te šire zajednice. Osim toga, želi se predstaviti značaj i ljepota matematike, prikazati primjene matematike u društvu te naglasiti dvosmjernu vezu između matematike i razvoja društva.

Skup “Volim matematiku” uspješno se održao drugu godinu zaredom, okupljajući učenike, nastavnike, studente i profesore Univerziteta u Sarajevu i zaljubljenike u matematiku. Nastavnici i nastavnice, učenici i učenice Medrese pozvani su da aktivno učestvuju u navedenom skupu. Ove godine, skup je privukao preko 400 učesnika, uglavnom učenika osnovnih i srednjih škola.

Pod mentorstvom Fatime Sedić i Jasmine Šečerović Botonjić, predmetnih nastavnica matematike u Gazi Husrev-begovoj medresi, učenica Sara Trako iz drugog razreda napisala je rad o temi “Prijateljski brojevi”, dok je Ahmet Zahid Yaman, učenik trećeg razreda, istraživao Fibonačijev niz. Sažeci radova dostupni su u Knjizi sažetaka (https://tiny.cc/knjigasazetaka2024).

Organizatorima se zahvaljujemo na prilici i povjerenju, a profesoricama matematike i vrijednim učenicima čestitamo na značajnom postignuću i izuzetnim doprinosima i predstavljanju Medrese na naučno-popularnom skupu “Volim matematiku”.