Ramazanska praksa učenika Gazi Husrev-begove medrese

Tokom mjeseca ramazana, dio učenika i učenica Gazi Husrev-begove medrese realizira ramazansku praksu kako bi stekli prva iskustva u imamskom i muallimskom pozivu te primijenili stečena znanja.

Ramazanska praksa učenika Gazi Husrev-begove medrese

Ove godine, gotovo 90 učenika aktivno učestvuje u praksi koja se odvija u džematima širom Bosne i Hercegovine i dijaspore. Preuzimaju uloge teravih-imama, predavača, muallima i muallimā, uče mukabele i pružaju podršku i pomoć imamima. Njihov angažman svjedoči o nesebičnosti, požrtvovanju, altruizmu te ljubavi prema domovini, islamu, džematu i zajedništvu.

Ramazanska praksa učenika Gazi Husrev-begove medrese

Prije početka mjeseca ramazana, direktor Gazi Husrev-begove medrese, mr. Dževad Pleh, organizirao je sastanak sa svim učenicima koji učestvuju u ramazanskoj praksi kako bi im uputio važne poruke i pružio korisne savjete o edebu, bontonu, obavezama te svim drugim aspektima ramazanske prakse. Također, imenovao je mr. Nasera Mehmedovića, pomoćnika direktora za internat, kao koordinatora tima profesora i odgajatelja Medrese, zaduženog za podršku i posjete učenicima tokom ramazanske prakse.

Ramazanska praksa učenika Gazi Husrev-begove medrese

Ove godine, tim profesora koji su realizirali obilaske učenika činili su: koordinator mr. Naser Mehmedović, pomoćnik direktora za internat, Mensur Kerla, pomoćnik direktora za nastavu, dr. hfz. Elmir Mašić, profesor tefsira i akaida, hfz. Nedžad Ćeman, profesor fikha i hadisa, Edib Kafadar, profesor engleskog jezika i odgajatelj te Merzuk Đulan, bibliotekar. Osim spomenutih, dio aktivnosti posjeta i obilazaka učenika realizirali su i hfz. Mensud Đulović, profesor kiraeta i Salih Haušić, profesor akaida.

Ove aktivnosti započele su 16. marta 2024. godine, kada je Medžlis Islamske zajednice Tešanj organizirao 18. tradicionalni iftar za profesore odgojno-obrazovnih ustanova Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini. Nakon iftara, profesori Gazi Husrev-begove medrese održali su prigodna predavanja u džematima na području Medžlisa Islamske zajednice Tešanj.

Ramazanska praksa učenika Gazi Husrev-begove medrese

Slijedile su posjete, predavanja i obilasci učenika i džemata na području medžlisā Islamske zajednice Sarajevo, Olovo, Vareš, Fojnica, Zenica, Goražde, Rudo, Žepče, Kakanj, Konjic, Teslić, Jablanica, Vlasenica i Zvornik.

Ramazanska praksa učenika Gazi Husrev-begove medrese

Ovom prilikom zahvaljujemo svim medžlisima, glavnim imamima, imamima, džematskim odborima i džematlijama na nesebičnoj podršci, srdačnom gostoprimstvu i mogućnosti da posjetimo i obiđemo učenike. Zahvaljujemo im, također, na izvrsnoj saradnji sa Gazi Husrev-begovom medresom i na angažmanu učenika i učenica u toku mjeseca ramazana.