Dodijeljene diplome polaznicima Access programa u Gazi Husrev-begovoj medresi

U četvrtak, 14.10.2021. godine, u amfiteatru Gazi Husrev-begove medrese u Sarajevu upriličena je svečana dodjela diploma nadarenim učenicima Gazi Husrev-begove medrese koji su uspješno okončali dvogodišnji Access program kojeg implementira Islamska zajednica u BiH u saradnji s Medresom pod pokroviteljstvom Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini.

Dodijeljene diplome polaznicima Access programa u Gazi Husrev-begovoj medresi

Svečanosti su prisustvovali pomoćnik direktora za nastavu u Gazi Husrev-begovoj medresi prof. Halim Husić i pomoćnik direktora za internat prof. Dževad Pleh, koji su uručili diplome polaznicima kursa, te prof. engleskog jezika Edib Kafadar i svršenici Access programa- dvadeset redovnih i dva pomoćna člana. Zbog sveukupne zdravstvene situacije uzrokovane pandemijom i prema uputama o prevenciji širenja virusa, svečanost je protekla bez gostiju i zvanica iz vjerskog, kulturnog i javnog života.

Dodijeljene diplome polaznicima Access programa u Gazi Husrev-begovoj medresi

Prisutnima se najprije putem video linka obratila zamjenica američkog ambasadora Deborah Mennuti koja je poručila: „Želim iskoristiti ovu priliku da se zahvalim direktorima škola i profesorima jer se Access program uspješno realizuje zahvaljujući njihovom predanom radu kao i izuzetnoj podršci našeg dugogodišnjeg partnera Islamske zajednice u BiH. Dragi studenti, Sjedinjene Američke Države su ponosne što podržavaju vaše obrazovanje kroz Access program. Vrijeme i trud koje ste uložili u protekle dvije godine su impresivni. Stekli ste visok nivo poznavanja engleskog jezika, vještine upravljanja i podrobnije poznavanje američke historije i kulture. Vi se danas pridružujete svjetskoj mreži svršenika Access programa. Od 2004. godine više od 100.000 učenika u više od 85 zemalja je učestvovalo u ovom programu. Učenje jezika je divan intelektualni izazov i moćan način da povećamo svoju sposobnost da razumijemo i prihvatimo ljude koji se razlikuju od nas. Ohrabrujem vas da nastavite koristiti svoje znanje engleskog jezika kad nastavite svoje studije na univerzitetu i buduće karijere bez obzira koje polje odaberete. Čestitam vam još jednom na svemu onom što ste već postigli i onom što ćete tek postići u budućnosti.“

Dodijeljene diplome polaznicima Access programa u Gazi Husrev-begovoj medresi

Govoreći o značaju učenja engleskog jezika i sticanja znanja i vještina koje nudi Access program, pomoćnik direktora za nastavu u Gazi Husrev-begovoj medresi prof. Halim Husić je naglasio: „U ime direktora Gazi Husrev-begove medrese dr. hfz. Mensura Malkića i u svoje lično ime, želim da se zahvalim vladi Sjedinjenih Američkih Država, a posebno američkoj ambasadi u Sarajevu, na izuzetnoj podršci koju kontinuirano pružaju Gazi Husrev-begovoj medresi kroz Access program. Ovaj program nesumnjivo predstavlja izazov za naše učenike i pruža im mogućnost da usavrše engleski jezik koji je neophodan za napredovanje u naučnom i stručnom smislu. Čestitam profesoru i učenicima na ovom velikom uspjehu i želim im uspjeh u budućim izazovima.“

Foto: Emir Imamović