Učenici drugog razreda Gazi Husrev-begove medrese posjetili Memorijalni centar Srebrenica-Potočari

Učenici

U srijedu, 28. septembra 2022. godine, 110 učenika i učenica drugog razreda Gazi Husrev-begeve medrese, u pratnji razrednika i nastavnika Historije Hajrudina Mešića, posjetili su Memorijalni centar Srebrenica-Potočari, mjesto sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici, čuvanja istine i istraživanja zločina genocida. Memorijalni centar Srebrenica-Potočari posvećen je očuvanju historije i suočavanju sa silama neznanja i mržnje koje uzrokuju genocid.

Treba naglasiti da je Ministarstvo za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo organizator ovih posjeta u okviru projekta “Njegovanje kulture sjećanja – posjeta učenika drugih razreda srednjih škola Memorijalnom centru Srebrenica-Potočari u školskoj 2022/2023. godini”.

Učenici

Ulogu domaćina u Memorijalnom centru Srebrenica-Potočari preuzeo je kustos Ahmo Mehmedović, koji je učenike upoznao sa radom, izložbom, postavkama i ostalim sadržajima Memorijalnog centra. Imali su priliku upoznati se sa osnovnim činjenicama vezanim za genocid u Srebrenici.

Učenici

Kao i svake godine do sada, učenici i nastavnici su zajednički klanjali podne i ikindiju-namaz na musalli Memorijalnog centra i proučili hatma-dovu koju su zajedno proučili pred duše žrtava genocida u Srebrenici.

Učenici

Ovogodišnjoj posjeti Memorijalnom centru prethodilo je predavanje o genocidu u Srebrenici koje je u ponedjeljak, 26. septembra 2022. godine, u sklopu tribine “Susreti sa…” održao Amor Mašović.

Učenici

Gazi Husrev-begova medresa u kontinuitetu od 2000. godine, shodno Godišnjem programu rada i po posebnom Protokolu koji su, na osnovu dugogodišnjeg iskustva, pripremili Uprava i nastavnici, realiziraju posjetu Memorijalnom centru Srebrenica-Potočari.